12 listopada 2020
zwolnienie od podatku w Niemczech

Zwolnienie od podatku od wynagrodzeń w Niemczech

 

Choć wynagrodzenia niemieckich pracowników są poddane opodatkowaniu, od tej zasady istnieje pewien wyjątek. W artykule wyjaśnimy czym jest i na czym polega. Niemiecki pracodawca podlega obowiązkowi opodatkowania wynagrodzeń wypłacanym pracownikom. Taki obowiązek nakłada na niego par. 42, punkt d, niemieckiej ustawy o podatku dochodowym.

 

Zgodnie z nim:

  • podatek dochodowy, który musi zatrzymać z wynagrodzenia pracownika i odprowadzić go na konto należące do niemieckiego Urzędu Skarbowego;
  • podatek dochodowy, który bezprawnie zwróciła przy wyrównaniu rocznym;
  • podatek dochodowy, który został odprowadzony do niemieckiego fiskusa w zbyt niskiej kwocie (np. na skutek błędnych danych na rocznym dokumencie rozliczeniowym Lohnsteuerbescheinigung);
  • podatek dochodowy, który przejmuje za osoby trzecie.

Jeśli jednak firma zatrudnia pracowników tymczasowych, oddelegowanych na przykład z Polski, kwestia podatku dochodowego nieco się komplikuje. Ten można bowiem odprowadzić zarówno Polsce, jak i w Niemczech.

 

Jednorazowe opodatkowanie

14 maja 2003 r. w Berlinie Polska i Niemcy podpisały umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. W myśl jej zapisów, jeśli pracownik mieszka w Polsce i wykonuję pracę w Niemczech, jego dochody powinny być opodatkowane wyłącznie jednorazowo.

 

Zasada 183 dni

Co ważne, jeśli pracownik przebywa w Niemczech przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni (jest to zasada 183 dni, które nie muszą jednak być okresem ciągłym), podczas 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym:

  • wynagrodzenie wypłaca pracodawca lub w jego imieniu ten, kto nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Niemczech, oraz
  • kosztów wynagrodzenia nie ponosi zakład ani stała placówka, którą pracodawca ma w Niemczech;
  • dochodzi do tzw. podwójnego opodatkowania dochodów. W takim przypadku dochody należy opodatkować wyłącznie w Polsce.

Osoby, które przebywają w Niemczech przez okres dłuższy niż 183 dni i uzyskują także dochody z polskich źródeł, mogą, przy spełnieniu określonych kryteriów, zaliczyć je na poczet niemieckiego podatku dochodowego.

Niespełnienie któregokolwiek z tych kryteriów powoduje jednak, że wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu podwójnemu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 wyżej wymienionych umów, czyli w państwie, w którym praca jest wykonywana oraz w państwie miejsca zamieszkania podatnika.

 

Świadczenia rzeczowe dla pracowników

Jako pracodawca nie zapłacisz także podatku ani składek za świadczenia rzeczowe dla pracowników. Aby zwolnienie było możliwe wartość świadczenia nie może być wyższa niż 44 euro miesięcznie na osobę. W przypadku przekroczenia tej wartości, konieczne będzie uiszczenie podatku.

 

Dokształcanie pracownika

Jeśli jako pracodawca finansujesz dokształcanie zawodowe swojego pracownika, jego koszty są zwolnione z podatku od wynagrodzeń. Warunkiem jest oczywiście wystawienie rachunku lub faktury na Twoją firmę.

 

Źródła:

https://www.gesetze-im-internet.de/estg/BJNR010050934.html

 

Podobne artykuły:

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!