22 października 2020
kontrola podatkowa w niemczech

Kontrola podatkowa w Niemczech – pytania i odpowiedzi

Kontrola podatkowa przeprowadzana przez urząd skarbowy budzi niepokój wielu przedsiębiorców. Czy fiskus zawiadamia przedsiębiorcę o kontroli? Jakie elementy podlegają czynnościom kontrolnym? Jakie mogą być konsekwencje uchybień?

Obowiązek przekazywania urzędowi skarbowemu informacji o dochodach, transakcjach i podatkach spoczywa na firmach, osobach samozatrudnionych i freelancerach. Aby zweryfikować sytuację podmiotu podlegającego opodatkowaniu i sprawdzić prawidłowość rozliczeń, fiskus ma prawo przeprowadzić kontrolę podatkową.

 

Kontrola podatkowa w Niemczech – pytania i odpowiedzi

  1. Jakie akty prawne regulują zakres czynności kontrolnych?
  2. Które firmy są najbardziej narażone na kontrolę podatkową?
  3. Czy urząd skarbowy uprzedza przedsiębiorcę o kontroli?
  4. Jaki okres podlega kontroli podatkowej?
  5. Gdzie odbywa się kontrola podatkowa?
  6. Jak długo trwa kontrola podatkowa?
  7. Co konkretnie sprawdza fiskus podczas kontroli?
  8. Jakie mogą być konsekwencje uchybień podatkowych?
  9. Czym jest samoujawnienie (Selbstanzeige)?

 

1. Jakie akty prawne regulują zakres czynności kontrolnych?

Warunki dopuszczalności kontroli, zakres czynności kontrolnych, formę decyzji o ich przeprowadzeniu, sposoby informowania o planowanych działaniach oraz zasady współdziałania podatnika z kontrolerami określa Abgabenordnung — niemiecka ordynacja podatkowa. Informacje na temat zasad przeprowadzania kontroli w przedsiębiorstwach znajdziesz także w Betriebsprüfungsordnung – administracyjnym rozporządzenie w sprawie kontroli podatkowej.

Dodatkowe informacje na temat zasad przeprowadzania czynności kontrolnych są zawarte w ustawach i rozporządzeniach odpowiednich do zakresu przedmiotowego działalności oraz organu kontroli w danym kraju związkowym.

 

2. Które firmy są najbardziej narażone na kontrolę podatkową?

O tym, czy urząd skarbowy skontroluje Twoją firmę, decyduje zazwyczaj czysty przypadek. Prawdopodobieństwo audytu podatkowego może znacząco wzrosnąć, jeśli:

  • wiarygodność wysłanej do urzędu deklaracji podatkowej jest wątpliwa;
  • kwoty dochodów i wydatków wskazanych w deklaracji podatkowej różnią się znacznie od kwot zadeklarowanych w poprzednich latach obrotowych;
  • ogólne wrażenie towarzyszące analizie deklaracji jest negatywne.

W przypadku spółek istotne są także dodatkowe kryteria:

  • wzrost aktywów bez proporcjonalnie wyższej sprzedaży;
  • zbyt niski obrót;
  • duże wahania obrotu, bez wyraźnej przyczyny.

Jak pokazuje nasze doświadczenie, duże znaczenie ma także wielkość przedsiębiorstwa. Urzędy skarbowe kontrolują największe podmioty co najmniej raz w roku.

 

3. Czy urząd skarbowy uprzedza przedsiębiorcę o kontroli?

Większość kontroli podatkowych musi poprzedzić pisemna zapowiedź. W przypadku dużych firm audyt może odbywać się po upływie co najmniej 4, a w przypadku pozostałych – 2 tygodnie po otrzymaniu zawiadomienia.

Jeśli zachodzi poważne podejrzenie, że firma uchyla się od płacenia podatków lub w jej strukturach dochodzi do przestępstw podatkowych, kontroler może odwiedzić firmę bez zapowiedzi. Do niezapowiedzianej kontroli może dojść także w sytuacji, jeśli dotyczy ona podatku VAT.

Jeśli dostałeś zawiadomienie o planowanej kontroli, możesz poprosić o przesunięcie terminu. Argumentem przemawiającym na Twoją korzyść może być np. zwolnienie lekarskie, remont w firmie czy planowany urlop niezbędnych do realizacji czynności kontrolnych pracowników.

 

4. Jaki okres podlega kontroli podatkowej?

Zakres kontroli podatkowej obejmuje z reguły trzy następujące po sobie lata podatkowe. W przypadku spółek kontrole następują zazwyczaj po każdym roku rozliczeniowym.

W szczególnych przypadkach zakres kontroli może objąć okres dłuższy niż trzy lata. Do szczególnych przypadków należą m.in.: podejrzenie przestępstwa podatkowego lub nieprawidłowości podatkowych.

 

5. Gdzie odbywa się kontrola podatkowa?

Zazwyczaj urząd skarbowy przeprowadza audyt podatkowy w siedzibie firmy. W szczególnych okolicznościach kontrola może odbywać się także w biurze doradcy podatkowego.

 

6. Jak długo trwa kontrola podatkowa?

Niemieckie prawo nie precyzuje okresu trwania kontroli podatkowej. Zgodnie z zapisami § 7 Betriebsprüfungsordnung audyt zewnętrzny powinien koncentrować się na kwestiach zasadniczych, a jego czas trwania winien być ograniczony do niezbędnego zakresu.

 

7. Co konkretnie sprawdza fiskus podczas kontroli?

Podczas kontroli urząd skarbowy weryfikuje przede wszystkim:

  • poprawność dokumentów księgowych — faktur przychodowych i kosztowych i/lub rachunków;
  • system kasowy i księgę kasową (w przypadku firm posiadających kasę fiskalną);
  • ewidencje przebiegu pojazdów;
  • koszty potrąceń z inwestycji;
  • raporty kosztów podróży
  • umowy o pracę i rozliczenia wynagrodzeń.

 

8. Jakie mogą być konsekwencje uchybień podatkowych?

Oszustwa podatkowe w Niemczech mogą skutkować karami pieniężnymi i/lub karą pozbawienia wolności do 10 lat. Jeśli przedsiębiorca zataił dochody, będzie musiał uiścić od nich podatek wraz z karnymi odsetkami w wysokości 6%. Urząd może nałożyć na niego także karę za opóźnienie, jeśli nie współpracuje podczas kontroli podatkowej.

Wysokość kar finansowych za oszustwa podatkowe zależy od rozmiaru szkody oraz… miejsca zamieszkania podatnika. W północnej części kraju stawki za takie przewinienia są wyższe niż na południu.

 

9. Czym jest samoujawnienie (Selbstanzeige)?

Nie wywiązywałeś się ze swoich obowiązków podatkowych? Możesz uniknąć grzywny lub kary pozbawienia wolności, ujawniając dobrowolnie swoje przewinienia. Samoujawnienie, bo o nim właśnie mowa, polega na zgłoszeniu do urzędu zaległości podatkowych i uregulowaniu ich. Taką czynność należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem kontroli.

Aby uniknąć stresu towarzyszącego kontroli skarbowej, regularnie dopełniaj swoich obowiązków względem organów prawnych i podatkowych. Prowadź dokumentację w uporządkowany, kompletny sposób, a w przypadku jakichkolwiek niejasności — korzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy podatkowego. Zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne niż zmagać się z konsekwencjami podjętych na własną rękę decyzji.

 

Źrodła:

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!