13 października 2020

Benefity podatkowe dla małych firm w Niemczech

Przedsiębiorcy, prowadzący w Niemczech małe firmy mogą liczyć na benefity podatkowe w zakresie podatku VAT, podatku dochodowego — od działalności przemysłowej i handlowej oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Jakie są warunki korzystania z ulg? Podpowiadamy.

Określenie mały przedsiębiorca nie istnieje jako oficjalna forma prawna działalności w Niemczech. Mówiąc o małym przedsiębiorcy, mamy zazwyczaj na myśli tego, który nie przekracza ustawowo ustalonych limitów obrotu. Od 2020 roku jest to 22 000 euro w poprzednim roku kalendarzowym i 50 000 euro w roku bieżącym. Taką definicję wskazuje ustawa o podatku VAT.

Ważne: do 31.12.2019 roku limit obrotu w poprzednim roku kalendarzowym wynosił 17 500 euro. Nowy pułap obowiązuje jednak z mocą wsteczną. Oznacza to, że jeśli w 2019 r. Twoja firma osiągnęła obrót pomiędzy 17 500 a 22 000 euro, możesz nadal stosować przepisy dotyczące małych przedsiębiorstw. Pod warunkiem jednak, że w 2020 r. obroty nie przekroczą kwoty 50 000 euro.

 

Podatek VAT dla małych przedsiębiorców

W momencie rejestracji firmy niemiecki przedsiębiorca powinien wskazać, ile wyniesie obrót firmy w danym roku kalendarzowym. Jeśli szacowana kwota będzie niższa niż 22 000 euro, firma zostanie automatycznie zakwalifikowana do grona małych przedsiębiorców.

Jeśli na podstawie prognozowanych obrotów podmiot zostanie zakwalifikowana jako mały przedsiębiorca, nie będzie wykazywał podatku VAT na fakturach. Nie będzie także odliczał VAT-u od obrotu. Porównując taką sytuację do polskich realiów — nie będzie VAT-owcem.

Ważne: przedsiębiorca może dobrowolnie zrezygnować ze statusu małego przedsiębiorcy, wybierając opcję podatku VAT. Aby tego dokonać, powinien złożyć stosowne oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym. Dokument jest ważny przez 5 lat. Konsekwencją takiej decyzji jest możliwość dochodzenia zwrotu naliczonego podatku od towarów i usług, ujętego w rachunkach jako koszt uzyskania przychodu przez kontrahentów.

 

Podatek od działalności przemysłowej i handlowej

Podatek od działalności gospodarczej — przemysłowej i handlowej (Gewerbesteurer) to jeden z dwóch niemieckich podatków dochodowych. Jego wysokość zależy od kwoty dochodów firmy. Wszelkie regulacje dotyczące tego podatku określają zapisy Ustawy o podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuergesetz). Zwolnieni z tego podatku są przedstawiciele wolnych zawodów. Zgodnie z niemieckim prawem mogą być to nie tylko „typowi” freelancerzy: graficy, scenarzyści, copywriterzy czy tłumacze, ale również lekarze, doradcy podatkowi, osoby leczące metodami niekonwencjonalnymi czy adwokaci. 

Opodatkowaniu podatkiem od działalności przemysłowej i handlowej podlegają dochody m.in. jednoosobowych działalności gospodarczych (Gewerbe), spółek kapitałowych czy jawnych. 

Jeśli roczne dochody osoby lub spółki osobowej nie są wyższe niż 24 500 euro, przedsiębiorca nie musi odprowadzać Gewerbesteurer.

Ważne: podatku nie muszą odprowadzać także podmioty, które nie mają siedziby w Niemczech ani stałego miejsca prowadzenia działalności oraz spółki osobowe zarejestrowane w celu realizacji jednego konkretnego przedsięwzięcia.

 

Einkommensteuer — podatek dochodowy od osób fizycznych

Einkommensteuer to podatek dochodowy od osób fizycznych. Opodatkowaniu Einkommensteuer podlegają:

  • dochody z rolnictwa i leśnictwa,
  • przychody z operacji handlowych,
  • dochody z pracy na własny rachunek,
  • dochody z zatrudnienia,
  • przychody z aktywów kapitałowych,
  • przychody z tytułu wynajmu i leasingu,
  • inne dochody w rozumieniu § 22, które podatnik osiąga w okresie nieograniczonego obowiązku podatkowego lub jako dochód krajowy w okresie ograniczonego obowiązku podatkowego.

Aby wesprzeć najmniejsze firmy, rząd daje im możliwość obniżenia kwoty Einkommensteuer poprzez odliczenie faktycznie zapłaconego podatku Gewerbesteure. Wartość odliczenia może wynosić maksymalnie 380%.

Ważne: z ulgi mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy uzyskali dodatnie zobowiązanie podatkowe z tytułu Gewerbesteurer i co ważne — wynika ono z rzeczywistego zysku przedsiębiorstwa, a nie korekt Hinzurechnung.

 

Jeśli prowadzisz firmę w Niemczech lub niebawem planujesz ją założyć, wszelkie kwestie dotyczące opodatkowania konsultuj się z doświadczonym doradcą podatkowym. Dzięki wsparciu eksperta podejmiesz najlepsze decyzje, które wesprą Twój biznes nie tylko tu i teraz, ale także w długofalowej perspektywie. 

 

Źródła:

  • https://www.gesetze-im-internet.de/estg/
  • https://www.gesetze-im-internet.de/gewstg/
  • https://www.gesetze-im-internet.de/estg/

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!