4 grudnia 2020
deklaracje podatkowe

Niemieckie deklaracje podatkowe

Celem złożenia deklaracji podatkowej jest umożliwienie urzędnikom skarbowym weryfikacji kwoty uiszczonego w ciągu roku podatku. Na podstawie zawartych w dokumencie danych, mogą oni sprawdzić, czy nie była ona zbyt wysoka ani zbyt niska. W artykule odpowiemy na 9 najczęściej zadawanych pytań dotyczących niemieckich deklaracji podatkowych. 

Podstawą prawną naliczania podatku dochodowego jest ustawa o podatku dochodowym (Einkommessteuergesetz). Wysokość należnego podatku dochodowego zależy od wysokości osiągniętego dochodu.

Kto podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega każdy podatnik, który mieszka w Niemczech lub mieszkał w Niemczech przez ponad sześć miesięcy, Osoby, które uzyskują dochody w Niemczech, ale nie mieszkają w tym kraju, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (szczegóły na ten temat znajdują się w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Niemcy zawarły z wieloma krajami, także spoza UE). Podatek dochodowy od wynagrodzenia swoich pracowników (Lohnsteuer) odprowadza pracodawca.

Kto ma obowiązek składania deklaracji podatkowych?

Do składania deklaracji podatkowych prawo obliguje m.in.: podatników, którzy:

  • poza wynagrodzeniem uzyskali dodatkowe dochody i świadczenia w kwocie wyższej niż 410 euro rocznie. Mogą one pochodzić z tytułu zasiłku chorobowego, wychowawczego czy wynajmuj mieszkania;
  • uzyskali niestandardowego dochody, np. odprawę;
  • osiągają dochody z kilku źródeł, które nie zostały opodatkowane ryczałtem;
  • w danym roku podatkowym stracili małżonka (małżonkę);
  • złożyli wniosek o nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech;
  • są na emeryturze, a wysokość emerytury jest wyższa niż 750 euro (w przypadku osoby samotnej) lub 1500 euro (w przypadku małżeństwa);
  • prowadzą działalność gospodarczą (Gewerbe) lub wykonują wolne zawody (Freiberuf).

Pełną listę osób i grup, które, mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego, znajdziesz w §46 EStG. 

Kto nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego?

Zwolnieniu ze składania zeznania podatkowego w Niemczech podlegają:

  • osoby zatrudnione wyłącznie przez jednego pracodawcę, mające I klasę podatkową 
  • małżeństwa, które zdecydowały się na kombinację klas podatkowych IV/IV. 

W obu sytuacjach uiszczenie podatku stanowi obowiązek pracodawcy.  

Ważne: jeśli urząd skarbowy zwróci się do podatnika o złożenie zeznania podatkowego (Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung), musi on spełnić ten obowiązek. Niezależnie od wyżej wymienionych wymogów.

Czy można złożyć zeznanie podatkowe dobrowolnie?

Tak. Niemieccy podatnicy mają możliwość złożenia dobrowolnego zeznania podatkowego (Antragsveranlagung). Nawet jeśli prawo nie nakłada na nich takiego obowiązku. Jest to zasadne, jeśli ponieśli wysokie koszty wynikające z choroby lub dojazdów do pracy. W takich przypadkach mogą liczyć na zwrot części naliczonego podatku.

Ważne: deklaracje Antragsveranlagung można złożyć aż do 4 lat wstecz.

Jakie dokumenty należy dołączyć do niemieckiej deklaracji podatkowej?

Najważniejszym dokumentem, niezbędnym do rozliczenia deklaracji podatkowej jest wystawiania przez pracodawcę karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung).

W zależności od zawartości deklaracji podatnik powinien dołączyć do niej także kopie:

  • zaświadczenia o świadczeniach otrzymywanych zamiast wynagrodzenia, np. zasiłku dla bezrobotnych czy Elterngeld;
  • zaświadczenia o podatku od dochodu z kapitału (Kapitalertragssteuer) albo o zaliczce na podatek od odsetek (Zinsabschlag) np. z funduszu akcyjnego (Aktienfonds);
  • zaświadczenia o darowiźnie;
  • zaświadczenia o szczególnych wydatkach, poniesionych np. na koszty leczenia;
  • zaświadczenia o niepełnosprawności;
  • zaświadczenia o kosztach ponoszonych z tytułu łożenia na kogoś, np. rodziców lub krewnych;
  • zaświadczenia o studiach dziecka;
  • zaświadczenia o innych świadczeniach finansowych, np. dodatku oszczędnościowego dla pracowników (Arbeitnehmersparzulage).

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową?

Podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe za rok 2020 do 31 lipca 2021. Dla osób, które korzystają z usług doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy podatkowej termin jest dłuższy — 28 lutego 2022 roku.

Jakie konsekwencje niesie za sobą opóźnienie?

Jeśli podatnik spóźni się z wysłaniem zeznania podatkowego, urząd może nałożyć niego karę finansową. Minimalna wynosi obecnie 25 euro, maksymalna — nawet 25 000 euro. Jeśli opóźnienie wyniesie co najmniej 14 miesięcy od końca danego roku podatkowego, kara zostanie nałożona automatycznie.

Ważne: jeśli spóźniłeś się ze złożeniem deklaracji podatkowej, jak najszybciej złóż w urzędzie skarbowym wniosek o przedłużenie terminu. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio i sensownie umotywować opóźnienie. To może być spowodowane np. chorobą czy przeprowadzką.

Jak długo trwa przetwarzanie deklaracji podatkowej w urzędzie?

Po złożeniu deklaracji podatkowej we właściwym urzędzie skarbowym urzędnicy przetwarzają jej treść. Prawo nie definiuje terminu trwania tego procesu. W praktyce trwa to około 5 do 8 tygodni.

Czy można złożyć odwołanie od decyzji urzędnika?

Tak. Podatnicy mają miesiąc na złożenie odwołania od naliczonego przez urzędnika wymiaru podatku. Okres ten rozpoczyna się z dniem wydania decyzji. Zawiadomienie uważa się za doręczone po upływie trzech dni od jego wysłania przez urząd skarbowy.

Więcej informacji na temat niemieckich deklaracji podatkowych znajdziesz w niemieckiej ustawie o podatku dochodowym (Einkommessteuergesetz) — https://www.gesetze-im-internet.de/estg/.

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!