9 czerwca 2022

Ważne zmiany w umowach o pracę — jakie zmiany przyniósł i przyniesie podatnikom 2022 rok?

Wyższa płaca minimalna, wyższy dochód netto, więcej pieniędzy dla emerytów, ważne zmiany w umowach o pracę — jakie zmiany przyniósł i przyniesie podatnikom 2022 rok?

Choć jesteśmy już na półmetku 2022 roku, kolejne miesiące przyniosą ważne dla niemieckich podatników, pracowników i pracodawców zmiany. Jakie? 



Jak wskazuje Hubertus Heil, federalny minister pracy i spraw społecznych, „Płaca minimalna chroniąca przed ubóstwem to kwestia sprawiedliwości i szacunku dla uczciwej pracy”. Jedną z najważniejszych z punktu widzenia pracodawcy i pracowników zmianą, która miała miejsce w 2022 roku, był wzrost płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2022 roku wzrosła ona z 9,60 do 9,82 euro za godzinę. 1 lipca miała miejsce kolejna podwyżka, która podniosła godzinową stawkę wynagrodzenia do 10,45 euro. To jednak nie wszystko. Od 1 października rząd planuje podnieść wynagrodzenie minimalne aż do 12 euro za godzinę.



Wzrost kwoty wolnej od podatku

Kolejną dobrą dla podatków informacją jest wzrost kwoty wolnej od podatku. Dzięki niemu wielu niemieckich pracowników otrzyma wyższe niż rok wcześniej wynagrodzenie. Dla osób samotnych kwota wolna od podatku wynosi obecnie 9 984 euro, dla małżeństw jest to dwa razy więcej – 19 968 euro.



Więcej pieniędzy dla praktykantów

Z podwyżek ucieszą się także praktykanci. Minimalne wynagrodzenie za pierwszy rok szkolenia wynosi w 2022 roku 585 euro (w 2021 roku było to 550 euro). Zgodnie z deklaracjami rządzących, w 2023 roku ma dodatkowo wzrosną, osiągając wartość 620 euro. Nowe regulacje dotyczące praktykantów mają zastosowanie do wszystkich umów szkoleniowych, które nie są objęte układami zbiorowymi, oraz do wszystkich praktykantów, których szkolenie rozpoczyna się 1 stycznia 2020 r. lub później.



Zakładowe systemy emerytalne: więcej pieniędzy na starość

Od 2019 roku pracodawcy muszą odprowadzać 15 proc. na pracownicze zabezpieczenie emerytalne. Dotychczas dotyczyło to jedynie nowo zawieranych umów o pracę. Ściśle rzecz biorąc, nowelizacja ustawy nie dotyczy jednak samej umowy o pracę, ale także tzw. umowy o odroczeniu wypłaty (umowy między pracownikiem a pracodawcą o odroczeniu wypłaty pracowniczych świadczeń emerytalnych). Od tego roku rozporządzenie dotyczy także starszych umów. Jeśli do tej pory pracodawcy nie odprowadzali składek na zabezpieczenie emerytalne pracowników, teraz są do tego prawnie zobowiązani.



Wyższe emerytury

Od 1 lipca podwyżkę emerytur otrzyma aż 21 mln niemieckich emerytów. Kwoty świadczenia wzrosną o 5,35 procent w Niemczech Zachodnich i o 6,12 procent w Niemczech Wschodnich.
Osoby, które przeszły na emeryturę do marca 2004 powinny otrzymać zwaloryzowane świadczenie już pod koniec czerwca. Ci, którzy rozpoczęli pobieranie emerytury od kwietnia 2004 lub później — wyższą kwotę dostaną pod koniec lipca.



Zmiany w umowach o pracę

Od 1 sierpnia niemieccy pracodawcy będą mieli obowiązek powiadomienia pracownika na piśmie o istotnych warunkach stosunku pracy (forma elektroniczna nie będzie już wystarczająca). Pracodawca musi udzielić informacji na temat procedury, której należy przestrzegać, w tym okresów wypowiedzenia i terminu wniesienia powództwa o niesprawiedliwe zwolnienie.
Musi także wskazać długość okresu próbnego, jeśli został on uzgodniony, możliwość zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych, okoliczności pracy na wezwanie oraz wszelkie uprawnienia dotyczące szkoleń. Obowiązkiem pracodawcy jest także udzielenie informacji o pracowniczym programie emerytalnym, jeżeli pracodawca obiecał pracownikowi taki program, a zakład emerytalny nie jest zobowiązany do samodzielnego informowania pracownika. W przypadku nowych umów o pracę informacje te muszą być odtąd przekazywane najpóźniej w pierwszym dniu pracy. W przypadku zmian istotnych warunków umownych w dotychczasowym zatrudnieniu — nie później niż w dniu wejścia w życie zmiany tj. 1 sierpnia 2022 r. Jeśli nie ma istotnych zmian umownych w dotychczasowych umowach, ale jest wniosek o poinformowanie pracowników — nie później niż siódmego dnia od złożenia wniosku.

 

 


Źródło:
https://www.personalwirtschaft.de/news/arbeitsrecht/was-aendert-sich-zum-1-august-2022-bei-den-arbeitsvertraegen-139146/