22 października 2019
niemiecki rynek

Firmy z Polski, które podbiły niemiecki rynek

Liczba polskich firm, które odnoszą sukcesy na zagranicznych rynkach wciąż rośnie. To, co je wyróżnia na tle innych firm z danej branży to przede wszystkim innowacyjność, oryginalność, dopasowanie do potrzeb konsumentów, a także wysoka jakość w stosunku do ceny oferowanych produktów. Mając w planach ekspansję na niemiecki rynek warto znać historię firm, które już ten cel osiągnęły z sukcesem. Poniżej przedstawiamy listę firm, które podbiły serca naszych zachodnich sąsiadów oraz kilka inspirujących ciekawostek o każdej z nich.

 

Lista polskich firm, które osiągnęły sukces na niemieckim rynku

 

1. CCC

CCC

Grupa CCC od lat uznawana jest za największego w Polsce producenta obuwia, a także lidera polskiego rynku sprzedaży detalicznej w tym sektorze. To także jedna z najszybciej rozwijających się spółek obuwniczych w całej Europie. Firma istnieje od 1999 roku, a rozpoczęcie ekspansji na rynek niemiecki miała miejsce w lipcu 2013 poprzez utworzenie spółki zależnej CCC Germany G.m.b.H. z siedzibą we Frankfurcie.

Grupa CCC posiada łącznie blisko 1200 sklepów na całym świecie, które znajdują się aż w 23 krajach na całym świecie. Firma dysponują własną fabryką butów i zatrudnia ponad 14 600 pracowników, a w ciągu roku sprzedaje ponad 50 milionów par obuwia. W jej asortymencie znajdziemy zarówno marki własne, jak i licencjonowane.

Kluczem do sukcesu CCC jest przede wszystkim wysoka jakość oraz niska cena. Firma stawia na rozwijanie zarówno kanałów online, jak i offline, aby móc dostarczać produkt w każdy możliwy sposób. Kolejną kwestią jest również stabilna i zorientowana na przyszłość polityka finansowa firmy, realizowana poprzez efektywne zarządzanie kapitałem i utrzymywanie umiarkowanego poziomu zadłużenia.

Zobacz więcej: Od zera do miliardera – droga Dariusza Miłka, twórcy CCC

 

2. CD Projekt

CD project

CD Projekt to polska firma zajmująca się produkcją gier komputerowych, a także cyfrową dystrybucja filmów i programów innych twórców. Jej najpopularniejszym produktem tworzonym przez studio developerskie CD PROJEKT RED jest seria gier opartych na opowiadaniach o “Wiedźminie” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, których sprzedano już ponad 40 milionów egzemplarzy. Grupa prowadzi także anglojęzyczny serwis GOG.com – zajmujący się sprzedażą gier, który zyskał sławę dzięki możliwości zakupu starych, kultowych produkcji dostosowanych do wymagań nowoczesnych systemów operacyjnych. 

CD Projekt odnosi ogromne sukcesy, w tym także u naszych zachodnich sąsiadów. Gry sprzedają się w takim tempie, że w tym roku niemieccy gracze mieli problem z dostępnością kolekcjonerskiej wersji kultowej gry Cyberpunk 77.

Firma zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca osób z całego świata, których łączy przede wszystkim pasja do gier. Celem twórców CD Projekt jest dostarczenie graczom rozrywki na najwyższym poziomie i tworzenie gier, które mogą na stałe wejść do kanonu światowej popkultury.

Zobacz więcej: Gry to poważny biznes. Wywiad z Karolem Zajączkowskim z CD Projekt RED

 

3. Solaris

 

 

Solaris

 

 

Solaris Bus & Coach S.A to firma zajmująca się tworzeniem autobusów miejskich i międzymiastowych, a także trolejbusów i tramwajów stworzona przez Solange i Krzysztofa Olszewskich. Obecnie jest największym producentem autobusów elektrycznych w Europie. W czasie 22 lat istnienia firmy, Solaris wyprodukował ponad 17 000 pojazdów, które znajdziemy w setkach miast w 32 krajach na całym świecie. Obecnie firma zatrudnia ponad 2500 osób. We wrześniu 2018 roku firma dołączyła do hiszpańskiej grupy CAF, która kupiła 100% udziałów.

Poza Polską, pojazdy firmy Solaris cieszą się ogromnym uznaniem zwłaszcza w Niemczech. Pierwsze autobusy polskich producentów dotarły do Berlina w 2000 roku. Obecnie u naszych zachodnich sąsiadów jeździ ponad 3000 “Solarisów” i na tym nie koniec. W tym roku firma wygrała przetarg, w ramach którego w 2020 roku dostarczy do Berlina kolejne 90 autobusów elektrycznych.

Firma stawia przede wszystkim na innowacyjne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. W 2017 roku autobus Urbino 12 electric został uznany za najlepszy w prestiżowym konkursie „Bus of The Year 2017”. 

Zobacz więcej: Solaris: Zaczynali od połowy warsztatu

 

4. Reserved

 

reserved

 

W Niemczech  coraz większą popularnością cieszą się nasze sklepy odzieżowe. Reserved to marka powstała Gdańsku, założona przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca, należąca do spółki LPP S.A. 

Spółka zatrudnia ponad 20 tys.osób. Do tej pory otworzyła już 450 sklepów w 15 państwach europejskich oraz w 5 krajach na Bliskim Wschodzie. 20 tys. miejsc pracy.

Obecnie w Niemczech znajdziemy 20 sklepów Reserved. Mimo że liczba ta nie jest duża, na uwagę zasługuje fakt iż niemieckie salony tej marki w przeliczeniu na sklep generują prawie czterokrotnie większe przychody niż salony w Polsce. 

To co wyróżnia Reserved to przede wszystkim dopasowanie do potrzeb klientów, którym co tydzień oferowane są nowe kolekcje. Odzież tej marki cieszy się dużą różnorodnością, a także atrakcyjną ceną w stosunku do jakości oferowanych produktów.

Zobacz więcej: Wywiad z Markiem Piechockim – współzałożycielem LPP

 

5. Drutex

 

Drutex

 

 

Polacy mogą pochwalić się także wysokiej jakości oknami, które cieszą się ogromną popularnością na międzynarodowym rynku. Wszystko za sprawą firmy Drutex – wiodącego producenta okien w Europie. Poza swoim sztandarowym produktem, firma zajmuje się także tworzeniem nowoczesnych kolekcji drzwi i rolet, a także systemów balkonowo-tarasowych.

Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 3200 pracowników i codziennie produkuje około 7000 okien. 

Drutex regularnie rozwija swoją działalność w Niemczech. W ramach współpracy z niemiecką firmą Fensterwelten, w bieżącym roku w Nadrenii Północnej – Westfali otworzono trzeci już w tym kraju punkt sprzedaży produktów polskiego producenta. 

Produkty Drutex cieszą się uznaniem przede wszystkim dzięki ich wysokiej jakości, trwałości. Firma co roku inwestuje miliony złotych w innowacyjne urządzenia i maszyny służące do produkcji oraz rozwoju linii produkcyjnych.

Zobacz więcej: „Firma jest najważniejsza”. Wywiad z założycielem DRUTEX

 

6. Amica

Amica

Spółka akcyjna Amica to największy w Polsce producent sprzętu gospodarstwa domowego. Jak deklarują jej twórcy, rozpoznawalność marki Amica w Polsce to około 87 procent. Poza rynkiem krajowym, firma sprzedaje swoje produkty w ponad 60 krajach, co generuje ponad 65 procent jej przychodów. Przedsiębiorstwo zatrudnia łącznie ponad 3000 pracowników i produkuje ponad 5 milionów urządzeń rocznie.

Największą popularnością Amica cieszy się w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W 2004 roku u naszych zachodnich sąsiadów utworzono oddział AMICA International.

Produkty firmy Amica cieszą się popularnością dzięki połączeniu użytecznej technologii z nowoczesnym wyglądem. Jednym z podstawowych elementów strategii rozwoju przedsiębiorstwa jest inwestowanie w mniejsze, rozpoznawalne marki lokalne.

Zobacz więcej: Wiceprezes Amica: Chcemy robić nie tylko kuchnie

 

Kluczem do sukcesu polskich przedsiębiorców na niemieckim rynku nie jest już tylko stosunkowo niska cena w porównaniu do zachodnich konkurentów. Pomimo wymagających konsumentów, nasze krajowe firmy coraz częściej doceniane są za wysoką jakość oraz innowacyjność. Firmy takie jak CD Projekt czy Drutex nie tylko podążają za zachodnimi trendami, ale jako liderzy na rynku same je wyznaczają.