8 lutego 2021

COVID-19 a dotacje dla niemieckich firm. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

 

Z powodu restrykcji wprowadzonych w odpowiedzi na pandemię COVID-19 wiele niemieckich firm stoi u progu bankructwa. Aby ochronić miejsca pracy i wesprzeć przedsiębiorców, rząd federalny uruchomił miliardowe pakiety kryzysowe. Na jakie wsparcie mogą liczyć właściciele firm, freelancerzy i organizacje?

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie niemieckiej agencji prasowo-informacyjnej, co drugi Niemiec jest przeciwny rozluźnieniu obostrzeń nałożonych w związku z COVID-19.

37% badanych zadeklarowało, że jest za przedłużeniem obecnych ograniczeń po 14 lutego, a 13% za ich zaostrzeniem.

Choć głównym celem wprowadzania ograniczeń jest zmniejszanie skali pandemii, konsekwencją restrykcji jest także osłabienie gospodarki, pogorszenie kondycji niemieckich firm i wzrost bezrobocia. Aby ochronić miejsca pracy i wesprzeć przedsiębiorców, rząd federalny uruchomił miliardowe pakiety kryzysowe.

 

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy w 2021 roku?

Osoby samozatrudnione i małe firmy:

  • wsparcie pomostowe,
  • pomoc listopadowa i grudniowa,
  • dotacje na rozpoczęcie działalności,
  • szybkie pożyczki.

 

Firmy zatrudniające od 5 do 10 pracowników:

  • wsparcie pomostowe,
  • pomoc listopadowa i grudniowa,
  • szybkie pożyczki.

 

Firmy zatrudniające od 10 do 250 pracowników:

  • wsparcie pomostowe,
  • pomoc listopadowa i grudniowa,
  • szybkie pożyczki KfW ze 100% zwolnieniem z odpowiedzialności.

 

Poniżej omówimy najpopularniejsze świadczenia — wsparcie pomostowe, pomoc listopadową i grudniową oraz dotacje na rozpoczęcie działalności.

 

Wsparcie pomostowe

Wsparcie pomostowe to świadczenie skierowane do przedsiębiorstw, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz osób wykonujących wolne zawody. Jest to dotacja, której nie trzeba spłacać. Do ubiegania się o pomoc kwalifikują się przedsiębiorcy, którzy w dowolnym miesiącu doznali spadku sprzedaży o co najmniej 30 proc. w porównaniu z miesiącem referencyjnym w 2019 r. Do udziału w programie kwalifikują się przedsiębiorstwa, których roczna sprzedaż w Niemczech nie przekracza 750 mln euro. Okres finansowania obejmuje okres od listopada 2020 r. do czerwca 2021 r. Wyklucza się możliwość podwójnego finansowania. Dlatego firmy, które otrzymały pomoc w listopadzie lub grudniu, nie mogą ubiegać się o nią w tych dwóch miesiącach. Beneficjenci mogą otrzymać do 1,5 mln euro pomocy pomostowej miesięcznie, a maksymalna kwota zaliczek wynosi obecnie do 100 000 euro.

 

Pomoc listopadowa i grudniowa

Przedsiębiorstwa, które ucierpiały na skutek listopadowych i grudniowych obostrzeń, mogą liczyć na wsparcie niemieckiego rządu. Pomoc dostaną:

  • podmioty bezpośrednio dotknięte restrykcjami: przedsiębiorstwa i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które zostały zmuszone do zaprzestania działalności w wyniku rezolucji federalnych i stanowych z 28 października, 25 listopada i 2 grudnia 2020 r. oraz nakazów zamknięcia wydanych przez stany;
  • podmioty pośrednio dotknięte restrykcjami: przedsiębiorstwa i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w sposób oczywisty i regularny uzyskują co najmniej 80 procent swoich dochodów z przedsiębiorstw, na które powyższe środki mają bezpośredni wpływ;
  • osoby trzecie, których dotyczą środki: przedsiębiorstwa i osoby pracujące na własny rachunek, które regularnie uzyskują co najmniej 80% obrotów dzięki dostawom i usługom świadczonym w imieniu przedsiębiorstw, których środki dotyczą bezpośrednio, za pośrednictwem osób trzecich (np. agencji zajmujących się organizacją imprez).

 

Kwota listopadowej i grudniowej ulgi wyniesie 75% porównywalnej sprzedaży i zostanie obliczona proporcjonalnie dla każdego dnia w listopadzie i grudniu 2020 r., w którym przedsiębiorstwo zostało faktycznie dotknięte blokadą. Jak wnioskować?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą wnioskować o wsparcie samodzielnie. Warunkami są miesięczna kwota dotacji nieprzekraczająca 5000 euro i brak złożonych wniosków o wsparcie pomostowe w przeszłości. Jeśli kwota dofinansowania przekracza 5000 euro miesięcznie i/lub jeśli w przeszłości składałeś wnioski o wsparcie pomostowe, musisz skorzystać z pomocy osoby trzeciej np. doradcy podatkowego lub prawnika. Także przedsiębiorcy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem audytujących podmiotów trzecich.

Ostateczne terminy składania wniosków o pomoc w listopadzie i grudniu upływają 30 kwietnia 2021 r.

 

Dotacje na rozpoczęcie działalności

Świadczenie jest dostępne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które w 2019 roku uzyskały co najmniej 51 procent dochodów z pracy na własny rachunek. Pełny dodatek operacyjny będzie wypłacany każdemu, kogo obrót w okresie od stycznia 2021 r. do czerwca 2021 r. spadł o 60 procent lub więcej w porównaniu z sześciomiesięcznym obrotem referencyjnym w 2019 r. O pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się również tak zwani pracownicy nieetatowi. Będzie to wsparcie w szczególności dla aktorów i aktorek, którzy często uzyskują dochody zarówno z pracy na własny rachunek, jak i z zatrudnienia. Dochód z pracy najemnej jest traktowany w taki sam sposób jak dochód z samozatrudnienia.

Nowa pomoc na rozpoczęcie działalności umożliwia uzyskanie jednorazowej kwoty w wysokości do 7 500 euro na cały okres od stycznia do czerwca 2021 r. Jest ona częścią wsparcia pomostowego i wniosek o nią składa się razem z tym dotyczącym „pomostówki”.

W celu określenia obrotu referencyjnego w 2019 r. przyjmuje się za podstawę średni miesięczny obrót z roku 2019 (referencyjny obrót miesięczny). Osoby objęte pomocą, które rozpoczęły działalność na własny rachunek po 1 października 2019 r. i w związku z tym nie mają rocznego obrotu za 2019 r., mogą wybrać jako referencyjny obrót miesięczny albo średni miesięczny obrót z dwóch przedkryzysowych miesięcy — stycznia i lutego 2020 r., albo średni miesięczny obrót z III kwartału 2020 r. (od 1 lipca do 30 września 2020 r.).

Ryczałtowa kwota operacyjna zostanie wypłacona jako zaliczka na początku okresu obowiązywania umowy, nawet jeśli konkretne straty w dochodach w okresie od stycznia 2021 r. do czerwca 2021 r. nie zostały jeszcze określone. Jeżeli obrót w okresie sześciomiesięcznym wynosi więcej niż 40 procent sześciomiesięcznego obrotu referencyjnego, zaliczki muszą być zwrócone proporcjonalnie.

 

Dodatkowa pomoc dla podmiotów dotkniętych skutkami COVID-19

W związku z decyzjami Komisji Koalicyjnej z dnia 3 lutego 2021 r. planowane jest również uruchomienie pakietów pomocowych dla rodzin, gospodarstw domowych o niskich dochodach, branży gastronomicznej, sektora kultury i przedsiębiorstw:

  • osoby otrzymujące wsparcie w postaci podstawowego dochodu dla dorosłych otrzymają jednorazowe specjalne świadczenie w wysokości 150 euro;
  • oprócz zasiłku rodzinnego na każde dziecko przyznawany jest jednorazowy dodatek w wysokości 150 euro. Dodatek ten jest kompensowany z nieopodatkowaną ulgą na dziecko, porównywalną z zasiłkiem rodzinnym. Nie jest on kompensowany z podstawowym wsparciem dochodu;
  • łatwiejszy dostęp do systemu wsparcia dochodów podstawowych zostanie przedłużony do 31 grudnia 2021 r., analogicznie do zwiększenia zasiłku krótkoterminowego w związku z pandemią. Zapewnia to ochronę w szczególności osobom prowadzącym działalność na własny rachunek i pracownikom o niskich dochodach, którzy nagle znaleźli się w potrzebie z powodu kryzysu;
  • VAT na żywność w restauracjach zostanie obniżony do stawki 7% po 30 czerwca 2021 r. na czas określony do 31 grudnia 2022 r;
  • obecna wysokość straty podatkowej zostanie zwiększona do maksymalnie 10 mln euro w latach 2020 i 2021 lub 20 mln euro w przypadku wspólnego rozliczenia podatkowego. Zapewnia to niezbędną płynność finansową w czasie kryzysu, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Źródła:

https://www.ihk-muenchen.de/de/Service/Überbrückungshilfe/

https://www.ihk-muenchen.de/de/Service/novemberhilfe/