17 sierpnia 2020
Zatrudnianie pracowników sezonowych

Zatrudnianie pracowników sezonowych w Niemczech — 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Zatrudnianie pracowników sezonowych to powszechna w Niemczech praktyka. Takie rozwiązanie wybierają zwłaszcza pracodawcy, którzy działają w branżach regulowanych sezonowością: turystyce, hotelarstwie, gastronomii czy rolnictwie. Czy Polak musi mieć pozwolenie na sezonową pracę w Niemczech? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę sezonową? Jakie opodatkować dochody uzyskane z pracy sezonowej? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania związane z zatrudnianiem pracowników sezonowych w Niemczech.

 

Zatrudnianie pracowników sezonowych w Niemczech

Spis treści:

  1. Pozwolenie na pracę sezonową w Niemczech
  2. Umowa o pracę sezonowa
  3. Minimalne wynagrodzenie za pracę sezonową
  4. Płaca akordowa
  5. Obowiązek ubezpieczenia a praca sezonowa
  6. Obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników sezonowych
  7. Opodatkowanie dochodów z pracy sezonowej

 

1. Pozwolenie na pracę sezonową w Niemczech

Polacy, którzy chcą pracować sezonowo w Niemczech, nie potrzebują pozwolenia na pracę. Od maja 2011 roku o zatrudnienie może się ubiegać każdy, niezależnie od wykształcenia czy kwalifikacji. Choć znajomość języka nie jest wymagana, zdecydowanie łatwiej znaleźć wakat, mając choćby podstawową umiejętność porozumiewania się po niemiecku.

 

2. Umowa o pracę sezonowa

Umowa o pracę sezonową, to umowa na czas określony. Prawo dopuszcza możliwość jej zawarcia na konkretny okres regulowany datami lub mniej określony — np. do pierwszych opadów śniegu. W okresie trwania umowy ani pracodawca, ani pracownik nie mogą złożyć wypowiedzenia. Umowę można jednak rozwiązać polubownie.

 

3. Minimalne wynagrodzenie za pracę sezonową

Od 1 stycznia 2015 minimalna stawka wynagrodzenia za pracę obowiązuje wszystkich zatrudnionych w Niemczech, także pracowników sezonowych oraz osoby oddelegowane do pracy z zagranicy. W 2020 wynosi ona 9,35 euro za godzinę, a wg prognoz Komisji ds. wynagrodzenia minimalnego, w przyszłym roku ma wzrosnąć do 9,82 euro. Jeśli zapisy umowy nie regulują tej kwestii w inny sposób, pracodawca powinien udokumentować wypłatę na rozliczeniu wynagrodzenia (Lohnzettel albo Lohnabrechnung) i wypłacić pieniądze najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik wykonał pracę.

 

Ważne: wskazana wyżej stawka minimalnego wynagrodzenia obowiązuje wyłącznie dla pracowników, którzy nie mają prawa do branżowych wynagrodzeń minimalnych lub innych stawek regulowanych przez zbiorowe umowy o pracę. Informację o branżowych wynagrodzeniach minimalnych znajdziesz w artykule O płacach w Niemczech z podziałem na regiony 

 

4. Forma wynagrodzenia za pracę sezonową

Analizując kwestie wynagrodzeń za pracę sezonową, warto wspomnieć o wynagrodzeniu akordowym i wynagrodzeniu od sztuki. Taką praktykę stosują głównie pracodawcy działający w rolnictwie, płacąc pracownikom np. za liczbę zebranych koszy owoców. W przypadku takiego systemu konieczne jest jednak zagwarantowanie zatrudnionym stawek minimalnych. Nawet jeśli wynagrodzenie za liczbę zebranych koszy nie przekroczy gwarantowanego ustawowo wynagrodzenia minimalnego.

 

5. Obowiązek ubezpieczenia a praca sezonowa

Większość pracowników sezonowych zatrudnionych w Niemczech to Polacy, Bułgarzy i Rumunii. Zgodnie z zapisami rozporządzenia WE 883/2004 i WE 987/2009, mieszkańcy krajów UE, podlegają ubezpieczeniu tylko w jednym z państw — kraju zamieszkania lub Niemczech.

  • Jeśli pracownicy sezonowi są dodatkowo zatrudnieni w Polsce i przebywają w Niemczech podczas płatnego urlopu, podlegają wyłącznie przepisom prawnym kraju pochodzenia. W takim przypadku powinni udokumentować ten fakt przy pomocy formularza A1. Jeśli jednak przebywają w Niemczech podczas urlopu bezpłatnego, podlegają niemieckim przepisom.
  • Jeżeli pracownicy sezonowi z UE korzystają częściowo z płatnego i częściowo z bezpłatnego urlopu, od początku urlopu bezpłatnego obowiązuje ich niemieckie prawo.
  • Jeśli pracownicy sezonowi prowadzą w Polsce działalność w podobnej branży do tej, w której wykonują pracę sezonową w Niemczech (np. przygotowują posiłki), podlegają polskim przepisom o ubezpieczeniu społecznym. Jeśli jednak prowadzą działalność w zupełnie innej branży, zastosowanie mają niemieckie przepisy ubezpieczenia społecznego.
  • Jeśli pracownicy sezonowi nie są zatrudnieni w Polsce (dotyczy to studentów, emerytów, rencistów czy gospodyń domowych) podlegają niemieckim przepisom o ubezpieczeniu społecznym.

 

6. Obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników sezonowych

Pracodawcy nie mogą zatrudniać pracowników sezonowych z UE na gorszych warunkach niż pracowników niemieckich. W szczególności muszą oni przestrzegać zasad dotyczących czasu pracy, wynagrodzenia w przypadku choroby (od okresu zatrudnienia wynoszącego cztery tygodnie) czy urlopu. Pracodawcy, którzy oferują swoim pracownikom sezonowym wyżywienie i zakwaterowanie, mogą wyrównać świadczenia rzeczowe z minimalną płacą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zapisach Gewerbeordnung (GewO).

 

7. Opodatkowanie dochodów z pracy sezonowej

Dochody z pracy sezonowej (najemnej) są opodatkowane w Niemczech, zgodnie z tamtejszymi przepisami. W Polsce są więc zwolnione z opodatkowania. Wypełniając deklarację podatkową, należy je jednak uwzględnić. Dlaczego? Fiskus wykorzystuje je do wyliczenia stopy procentowej podatku, jeśli podatnik uzyskuje także dochód podlegający opodatkowaniu w kraju pochodzenia. Pracownicy sezonowi mogą otrzymać dodatkowe świadczenia na dzieci oraz odzyskać część podatku.

 

Ważne: od 1 stycznia 2020 zagraniczni pracownicy sezonowi mogą rozliczać się przy użyciu elektronicznej ewidencji przypływu informacji podatkowych – ELStAM. W elektronicznej deklaracji znajdują się informacje o wynagrodzeniu, ulgach i klasie podatkowej oraz wynikającej z niej kwocie wolnej od podatku. 

 

Podobne artykuły: