7 listopada 2021

Upomnienie w pracy w Niemczech

Upomnienie to wyrażony przez pracodawcę sprzeciw wobec określonego zachowania pracownika, które jest sprzeczne z umową o pracę i jednocześnie grozi negatywnymi konsekwencjami prawnymi w razie jego powtórzenia.

Upomnienie (Abmahnung) jest jednym z przewidzianych prawem środków dyscyplinarnych, z których może skorzystać pracodawca w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązku świadczenia pracy, instrukcji pracy, instrukcji służbowych lub regulaminu przedsiębiorstwa. Kwestie związane z upomnieniem reguluje § 314 ust. 2 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB).



Jakie są dopuszczalne podstawy do udzielenia ostrzeżenia?

Dla każdego upomnienia musi zaistnieć ważny powód. Pracodawca może upomnieć pracownika wyłącznie wtedy, gdy ten swoim zachowaniem (lub zaniechaniem) naruszył treść umowy, regulaminu lub innych dokumentów określających zasady pracę w firmie. Kwestią sporną pozostaje, czy ostrzeżenie może dotyczyć tylko umyślnego, czy również nieumyślnego działania.

Przykład.

Pracodawca nie może udzielić upomnienia, jeśli pracownik jest nieobecny z powodu choroby i przedłożył potwierdzające taki stan rzeczy zaświadczenie lekarskie, a z powodu niedyspozycji nie może wykonywać swojej pracy. Zupełnie inaczej może być jednak w przypadku, gdy zatrudniony nie dostarczył zaświadczenia o niezdolności do pracy lub po prostu przebywał poza miejscem pracy, nie informując pracodawcy o swojej chorobie. Ponieważ może to stanowić naruszenie procesów regulowanych umową, upomnienie okaże się zasadne.



W jakim okresie po wystąpieniu niepożądanego zachowania pracodawca powinien upomnieć pracownika?


Nie ma ustawowych ograniczeń czasowych dla udzielania upomnień. Jeśli pracownik zawinił, pracodawca może upomnieć go nawet kilka tygodni czy miesięcy później. Najczęściej zdarza się jednak, że pracodawcy wydają upomnienia bezzwłocznie. Także dlatego, że ich zadaniem jest również wymuszenie na zatrudnionym zmiany zachowania.



Jak długo ostrzeżenie pozostaje w aktach osobowych?


Po udzieleniu ostrzeżenia może ono pozostać w aktach osobowych pracownika do końca stosunku pracy. Praktyka prawna pokazuje jednak, że wnioski o usunięcie ostrzeżeń są zazwyczaj uwzględniane po mniej więcej dwóch latach. Pod warunkiem jednak, że pracownik nie naruszył w tym czasie ponownie treści umowy.



Jakie są najczęstsze przyczyny upomnienia?


Najczęstsze powody upomnienia to odmowa wykonywania obowiązków, niepunktualność, spożywanie alkoholu w pracy i kradzież.



Czy ostrzeżenie musi przybierać formę pisemną?


Wbrew powszechnemu założeniu, że ostrzeżenia muszą być zawsze wydawane w formie pisemnej, ostrzeżenia ustne są również ważne. Do legalności ostrzeżenia ustnego mają zastosowanie te same warunki, co do ostrzeżenia pisemnego. Niewłaściwe zachowanie musi być zatem dokładnie określone, a pracownik musi zostać wyraźnie wezwany do zmiany swojego zachowania w przyszłości. Musi być także dla niego jasne, że powtarzające się niewłaściwe zachowanie może skutkować zwolnieniem z pracy.

Ważne: pracodawcy powinni pamiętać, że podczas udzielania ustnego upomnienia, przydatna może się okazać… obecność świadków. Jeśli pracownik i jego szef nie zgadzają się później co do treści zawartego porozumienia, bez osób trzecich, w razie wątpliwości nie będzie można już dokładnie prześledzić treści ostrzeżenia.



Upomnienie a sprzeciw pracownika


Jeśli pracownik otrzymał upomnienie i uważa, że jest ono nieuzasadnione, może w każdej chwili złożyć sprzeciw, a w razie wątpliwości może również podjąć kroki prawne przeciwko pracodawcy (w takich okolicznościach ryzykuje jedno natychmiastowym zerwaniem umowy). W większości przypadków zaleca się najpierw rozmowę z szefem lub — jeśli różnic nie da się rozstrzygnąć na drodze oficjalnej — skorzystanie z prawa do złożenia wyjaśnień. Taki dokument znajdzie się w aktach osobowych razem z pierwotnym ostrzeżeniem.



Czy pracownicy mogą upomnieć swojego pracodawcę?


Upomnienia może udzielić nie tylko szef pracownikowi, ale także… pracownik szefowi. Pod warunkiem, że naruszył on warunki umowy lub innych dokumentów określających zasady pracę w firmie. Aby ostrzeżenie było zgodne z prawem, zatrudniony musi szczegółowo opisać niewłaściwe zachowanie przełożonego i wyraźnie poprosić go o zmianę zachowania w przyszłości. Najczęstsze przyczyny upomnień udzielanych pracodawcom to niewypłacanie wynagrodzenia, nieuzasadnione obniżanie pensji, mobbing i molestowanie seksualne.

Źródło:

https://www.gesetze-im-internet.de/bgb/