20 stycznia 2022

System opieki zdrowotnej w Niemczech



Niemiecki system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepszych nie tylko w Europie, ale także na świecie. Zwłaszcza z uwagi na stosunkowo krótki czas oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów i szeroki zakres zabiegów medycznych w ramach publicznej służby zdrowia. Co warto o nim wiedzieć?



Zgodnie z danymi z raportu Około 83 milionów obywateli w Niemczech korzysta z opieki medycznej. W tym celu mają do dyspozycji około 1900 szpitali, 150 000 lekarzy, i około 28 000 psychoterapeutów pracujących w opiece ambulatoryjnej, a także prawie 19 500 aptek.



Jak funkcjonuje Niemiecki system opieki zdrowotnej?

Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne charakteryzuje się dwoistym systemem, składającym się z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (SHI) i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego (PHI). Czym się od siebie różnią?



Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne — SHI

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne jest centralnym elementem niemieckiego systemu opieki zdrowotnej. Jego zakres działania obejmuje promocję zdrowia i profilaktykę, a także konkretne leczenie chorób i rehabilitację. Od 1996 r. obywatele mają swobodę wyboru kasy chorych (z kilkoma wyjątkami). Mogą być członkami miejscowej kasy chorych, zakładowej kasy chorych, cechowej kasy chorych lub zastępczej kasy chorych, mogą też być ubezpieczeni w rolniczej kasie chorych lub górniczej kasie chorych. Jak pokazują statystyki, ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym jest obecnie objętych około 90 procent całej ludności Niemiec. Alternatywą dla ustawowego ubezpieczenia jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne — Private Krankenversicherung (PKV).



Prywatne ubezpieczenie zdrowotne — PKV/PHI

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez komercyjne podmioty można zawrzeć zarówno jako uzupełnienie ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, jak i zamiast niego. Przy składaniu wniosku o prywatne ubezpieczenie zdrowotne zadawane są szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia. Prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym jest obecnie objętych około 10,5 procent całej ludności Niemiec.



Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego

Wszystkie osoby mające miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech są zobowiązanie do zawarcia umowy ubezpieczenia zdrowotnego. W szczególności pracownicy są obowiązkowo ubezpieczeni w GKV, jeśli ich dochody nie przekraczają określonej granicy (w 2022 r. wynosi ona 64.350 euro brutto rocznie, czyli 5.362,50 euro miesięcznie). Jeśli miesięczne dochody przekraczają tę granicę, ubezpieczony może pozostać w GKV jako dobrowolnie ubezpieczony członek lub wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Niektóre grupy osób są również zwolnione z obowiązkowego ubezpieczenia w GKV, jeśli ich dochody są niższe od limitu ubezpieczenia obowiązkowego. Należą do nich na przykład urzędnicy służby cywilnej i osoby pracujące na własny rachunek.


Ile wynoszą składki na ubezpieczenie zdrowotne?

SHI i PHI są finansowane ze składek ich członków. Składka w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym jest uzależniona od dochodów członka i wynosi obecnie 14,6 procent płacy brutto (możliwe jest pobieranie indywidualnej składki uzupełniającej jako elementu konkurencyjnego, która trafia bezpośrednio do poszczególnych kas chorych). Inaczej niż w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych, dzieci i małżonkowie, którzy mają niewielkie dochody lub nie mają ich wcale, są również ubezpieczeni w systemie SHI jako członkowie rodziny. Dzięki temu nie muszą płacić własnych składek. Składki osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych i korzystających z pomocy społecznej są zazwyczaj opłacane przez właściwą agencję świadczeń socjalnych.

Składka w prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym jest obliczana w zależności od stanu zdrowia, wieku w momencie przystąpienia do ubezpieczenia i indywidualnego ryzyka, a świadczenia i ewentualne udziały własne są ustalane indywidualnie w umowie.



Zasada świadczeń rzeczowych

Zgodnie z zasadą świadczeń rzeczowych osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne otrzymują pomoc medyczną bez konieczności płacenia za nią z góry. Świadczeniodawcy, tacy jak lekarze, apteki, położne i inni świadczeniodawcy usług zdrowotnych, wystawiają rachunki bezpośrednio kasom chorych lub — w przypadku opieki medycznej akredytowanej przez SHI — akredytowanym przez SHI stowarzyszeniom medycznym.


Źródło:
https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/5_Publikationen/Gesundheit/Broschueren/200629_BMG_Das_deutsche_Gesundheitssystem_DE.pdf