20 października 2021

Świadczenie postojowe w Niemczech

Na skutek pandemii COVID-19 wielu niemieckich pracodawców zmaga się z utratą płynności finansowej. Aby zachować miejsca pracy, wielu z nich proponuje swoim pracownikom mechanizm pracy w skróconym wymiarze godzin.


Praca w skróconym wymiarze godzin może być instrumentem pozwalającym uniknąć zwolnień w przypadku czasowej utraty pracy (zwłaszcza utraty zleceń). Aby częściowo zrekompensować utratę zarobków w takich przypadkach, pracownicy mogą, pod pewnymi warunkami, ubiegać się o świadczenie wyrównawcze z ubezpieczenia od bezrobocia, tzw. zasiłek krótkoterminowy — Kurzarbeitergeld (KUG). Jego głównym celem jest zapewnienie szybkiej i ukierunkowanej pomocy, gdy przedsiębiorstwa i ich pracownicy mają przestoje w pracy z powodu skutków pandemii COVID 19. Prawo do dodatku za skrócony czas pracy musi zasadniczo wynikać z nieuniknionego zdarzenia lub z przyczyn ekonomicznych (§ 96 SGB III). W Niemczech za świadczenie to odpowiada Federalna Agencja Pracy.



Przepisy dotyczące Kurzarbeitergeld


Do dnia 31 grudnia 2021 r. stosuje się następujące przepisy:

  • prawo do dodatku za skrócony czas pracy istnieje, jeśli co najmniej 10 procent pracowników utraciło wynagrodzenie w wysokości ponad 10 procent (od 1 stycznia 2022 r.: co najmniej jedna trzecia);
  • pracodawcy mogą pobierać świadczenie przez okres do 12 miesięcy. Do końca 2021 r. maksymalny okres uprawnienia wynosi 24 miesiące, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków;
  • pracownicy tymczasowi mogą również pracować w skróconym wymiarze godzin i mają prawo do KUG;
  • zgłoszenie pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz wnioski o przyznanie dodatku za pracę w niepełnym wymiarze godzin można składać online lub pisemnie.

 

Ile wynosi wysokość dodatku?


W ramach pracownik Kurzarbeitergeld otrzymuje 60 procent należnego wynagrodzenia netto za utracony czas pracy. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszka przynajmniej jedno dziecko, wartość dodatku wzrasta do 67 procent.

 

Dodatkowo, do 31 grudnia 2021:

  • osoby, które są zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 50 procent, otrzymują 70 procent utraconego wynagrodzenia netto od czwartego miesiąca pobierania dodatku za niepełny wymiar czasu pracy i 80 procent od siódmego miesiąca;
  • jeśli pracownik ma dzieci dzieci, otrzymuje 77 procent od czwartego miesiąca i 87 procent od siódmego miesiąca;
  • do obliczenia miesięcy referencyjnych liczą się miesiące z pracą w niepełnym wymiarze godzin od marca 2020 r.
  • podwyższony dodatek za skrócony czas pracy wypłacany jest wszystkim pracownikom, których prawo do dodatku za skrócony czas pracy powstało do końca marca 2021 r.

 

Ważne: niektóre układy zbiorowe, np. w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym, przewidują zwiększenie dodatku za skrócony czas pracy do prawie 100 procent wynagrodzenia netto.

 


Możliwość uzyskiwania dodatkowego dochodu podczas pracy w niepełnym wymiarze godzin


Bez uwzględnienia przepisów szczególnych obowiązywała następująca zasada: jeśli po rozpoczęciu pracy w niepełnym wymiarze godzin pracownik podejmie nową pracę w niepełnym wymiarze godzin, to uzyskane z niej wynagrodzenie zostanie potrącone z dodatku za pracę w niepełnym wymiarze godzin. Do 31 grudnia 2021 r. istnieje możliwość uzyskania dodatkowego dochodu podczas pracy w niepełnym wymiarze godzin w ramach nowo podjętej pracy w niepełnym wymiarze godzin zgodnie z § 8 ust. 1 nr 1 SGB IV bez konieczności kompensaty. Jeśli praca dodatkowa istniała już w głównym zawodzie przed podjęciem pracy krótkoterminowej, wynagrodzenie z pracy dodatkowej zasadniczo pozostaje wolne od obciążeń.


Jak wnioskować o Kurzarbeitergeld?



Obowiązek złożenia wniosku o Kurzarbeitergeld leży po stronie pracodawcy. Jak go dopełnić?

  • Poinformuj właściwy urząd pracy, że w Twojej firmie zaistniała konieczność pracy w niepełnym wymiarze godzin. W tym celu wypełnij druk Zgłoszenie przerwy w pracy (Anzeigen eines Arbeitsausfalls) i podpisz go.

  • Agencja Pracy zweryfikuje Twoje zgłoszenie. Jeśli zdecyduje, że spełniasz wymagania, możesz co miesiąc ubiegać się o dodatek krótkoterminowy. 

  • W każdym miesiącu będziesz musiał wypłacić swoim pracownikom zarówno wynagrodzenie za przepracowane godziny, jak i dodatek za skrócony czas pracy. 

Następnie co miesiąc będziesz składał kolejne wnioski o zwrot świadczenia. W tym celu wypełnij stosowny wniosek (Kurzantrag) i dołącz do niego listę rozliczeniową. Po sprawdzeniu zawartych w dokumentach danych urząd wypłaci świadczenia z mocą wsteczną za poprzedni miesiąc.