10 listopada 2022

Premia bożonarodzeniowa w Niemczech

Około 55 procent niemieckich pracowników otrzymuje od pracodawcy premię świąteczną. Obok wynagrodzenia za urlop jest to najpopularniejsza forma specjalnego świadczenia finansowego. Kto i kiedy je dostaje? Ile wynosi jej wysokość? Sprawdźmy.


Podobnie jak wynagrodzenie za urlop, dodatek świąteczny jest rodzajem specjalnej płatności lub premii wypłacanej przez firmy pracownikom. Nie należy mylić premii świątecznej z 13. pensją miesięczną. Jest to konkretne wynagrodzenie za pracę wykonaną w ciągu roku. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić świadczenie wszystkim zatrudnionym?



Czy pracodawca musi wypłacić premię świąteczną?

Zasadniczo premia świąteczna to dobrowolna wypłata wypłacana w celu nagrodzenia lojalności i wyników pracowników. Podobnie jak wynagrodzenie za urlop, nie jest ona uregulowana prawnie, więc nie przysługuje wszystkim pracownikom. Często jednak związane z nią kwestie określają zapisy umów zakładowych, umowy o pracę czy układów zbiorowych. Jeśli zapisy dokumentów na to wskazują, pracodawca jest zobowiązany do dokonania wypłaty.

Ważne: Jeżeli pracodawca w pewnym okresie zawsze zachowuje się tak samo, np. wypłacając trzy lata z rzędu premię świąteczną w określonej wysokości, może to stanowić podstawę do uznania tego za praktykę zakładową — o ile za każdym razem nie zostanie wyraźnie podkreślone na piśmie, że jest to wypłata czysto dobrowolna. Procedura ta jest wówczas zaliczana do prawa zwyczajowego, co oznacza, że pracownicy mogą liczyć na wypłatę także w przyszłości.



Czy premie świąteczne przysługują także pracownikom tymczasowym?

Jeśli jako pracodawca zdecydujesz się na wypłatę premii świątecznej, to wszyscy Twoi pracownicy mają prawo do otrzymania specjalnego wynagrodzenia ze względu na zasadę równego traktowania wynikającą z prawa pracy. Odpowiednio, pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy lub posiadający minipracę także powinni otrzymać premię świąteczną.



Kto dostaje premię świąteczną?

Jak pokazują statystyki, około 55 procent pracowników otrzymuje premię świąteczną. Różnice występują m.in. w zależności od płci, regionu i zasięgu układu zbiorowego pracy.

  • W starych landach 58 procent pracowników otrzymuje premię świąteczną, w nowych tylko 39 procent.
  • 57 proc. mężczyzn otrzymuje premie świąteczne, ale tylko 51 proc. kobiet.
  • 56 proc. pracowników z umową o pracę na czas nieokreślony otrzymuje specjalną wypłatę na święta, pracownicy tymczasowi tylko 45 proc.
  • 71 procent pracowników objętych układami zbiorowymi otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, w porównaniu do zaledwie 41 procent pracowników nieobjętych układami zbiorowymi.
  • 64 procent członków związku otrzymuje premie świąteczne, ale tylko 52 procent osób niezrzeszonych.

 


Ile premii świątecznych otrzymują pracownicy w czasach wysokiej inflacji i cen energii?

W tym roku szczególnie zadowoleni mogą być pracownicy objęci układami zbiorowymi pracy. Otrzymają oni większe premie świąteczne niż inni pracownicy w Niemczech. 85,7 procent wszystkich pracowników objętych umowami zbiorowymi ma w tym roku prawo do odpowiedniej specjalnej wypłaty na koniec roku — podał w połowie listopada Federalny Urząd Statystyczny. Wypłata wynosi średnio 2 747 euro, co oznacza wzrost o 2,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Ze względu na fakt, że płatności są uzgodnione w poszczególnych układach zbiorowych, są one bardzo zróżnicowane. W badanych umowach wahają się one od 5 504 euro (wydobycie ropy i gazu) do najniższej kwoty 327 euro, którą otrzymują średnio pracownicy tymczasowi.

Wysokie premie świąteczne ustalono również w dostawach energii (5 263 euro) oraz w finansach i ubezpieczeniach (4 198 euro).


Czy premia świąteczna jest wolna od podatku?

Jako pracodawca jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku od wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń swoich pracowników. Dotyczy to również specjalnych wypłat w postaci premii świątecznych, które muszą być w pełni opodatkowane. Ponieważ premie świąteczne nie są traktowane jako wynagrodzenie dla celów podatkowych, ale są zaliczane do innych wynagrodzeń, podatek od wynagrodzeń jest wyższy niż w przypadku normalnych miesięcznych wynagrodzeń.


Kiedy pracodawca wypłaca premię świąteczną?

W większości przypadków pracodawca wypłaca premię świąteczną razem z wynagrodzeniem za listopad. To najlepszy sposób, aby spełniła swoją funkcję i uzupełniła świąteczny fundusz na prezenty.



Źródło:
https://www.absolventa.de/karriereguide/gehaltsbestandteile/weihnachtsgeld