18 czerwca 2022

Praca w trasie — wszystko, co musisz wiedzieć

Kwestie związane z czasem pracy kierowców często budzą wątpliwości pracodawców. Czy ustawa o czasie pracy dotyczy również kierowców zawodowych? Czy czas pracy równa się czasowi jazdy? Ile wynoszą ustawowe przerwy dla kierowcy ciężarówek? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy w trasie.



Kierowcy należą do grupy zawodowej, na której spoczywa szczególna odpowiedzialność. Jeśli popełnią błąd, może to mieć poważne konsekwencje dla nich samych i innych. Brak koncentracji, przemęczenie lub wyczerpanie na drodze przez zawodowych kierowców może wpłynąć na ich zachowanie podczas jazdy, a tym samym na bezpieczeństwo na drodze. Zrozumiałe jest więc, że czas pracy kierowcy ciężarówki jest szczególnie ściśle regulowany.



Prawo prawu nierówne

Czas pracy kierowców ciężarówek jest szczegółowo uregulowany w § 21a ArbZG oraz w art. 5 dyrektywy 2002/15/WE. Analizując kwestie związane z czasem pracy tej grupy zawodowej, należy wziąć pod uwagę także rozporządzenie WE 561/2006 oraz przepisy AETR. Określają one czas pracy kierowców ciężarówek pod względem maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, przerw w prowadzeniu, tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu, a także dziennych i tygodniowych minimalnych okresów odpoczynku. Przepisy te obowiązują wszystkich kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (wraz z przyczepami).

Dla wszystkich pozostałych, a zwłaszcza dla kierowców pojazdów do 3,5 t, obowiązują ogólne przepisy o czasie pracy.

Pojazdy ważące 2,8 tony objęte są rozporządzeniem o kierujących pojazdami (FPersV). Obowiązuje on jednak tylko w Niemczech.



Czy czas pracy równa się czasowi jazdy?

Czas pracy kierowcy obejmuje nie tylko czas, który spędza on za kierownicą, ale także:

  • czas załadunku i rozładunku;
  • czas przeznaczony na wykonywanie prac porządkowe i konserwacyjne;
  • czas poświęcony na formalności prawne i urzędowe;
  • czas przeznaczony na monitorowanie operacji załadunku i rozładunku;
  • czas oczekiwania.


Czas pracy kierowców nie obejmuje przerw na odpoczynek i okresów odpoczynku.


Ile wynosi maksymalny dzienny czas jazdy?

Ustawowy czas pracy kierowców ciężarówek wynosi osiem godzin na dobę. Tygodniowy czas pracy kierowców ciężarówek nie może przekraczać 48 godzin. Może on jednak zostać przedłużony do 60 godzin, jeśli średni czas pracy w ciągu ostatnich czterech miesięcy wynosił 48 godzin.

Ważne: ustawa o czasie pracy kierowców samochodów ciężarowych daje im również możliwość pracy do dziesięciu godzin dziennie. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy (lub 24 tygodni) nie zostanie przekroczony średni ośmiogodzinny czas pracy.



Przerwy w pracy i okres odpoczynku

Ustawa o czasie pracy nakłada na kierowców ciężarówek obowiązek przestrzegania określonych zasad dotyczących przerw. Zgodnie z jej zapisami, w ciągu dnia mogą oni wykonać maksymalnie dwa okresy prowadzenia pojazdu po 4,5 godziny każdy, a po 4,5 godzinach kierowcy przysługuje 45 minut przerwy.

Po dziennym czasie pracy następuje okres odpoczynku w wymiarze 11 godzin. Należy tu również dokonać rozróżnienia pomiędzy dziennymi i tygodniowymi okresami odpoczynku. W ciągu tygodnia okres odpoczynku musi wynosić co najmniej 45 godzin. Skrócenie okresu odpoczynku jest możliwe w wyjątkowych przypadkach i uregulowane w § 5 ArbZG.



Co grozi, gdy kierowca zawodowy przekroczy czas pracy?

Jeśli kierowcy zlekceważą przepisy dotyczące czasu jazdy, odpoczynku i pracy, mogą podlegać sankcjom. Co do zasady z konsekwencjami musi liczyć się także pracodawca. To on bowiem odpowiada za przestrzeganie czasu pracy (również w przypadku kierowców samochodów ciężarowych).

Jeśli w tygodniowym czasie pracy kierowców ciężarówek nie są uwzględniane przerwy na odpoczynek lub jeśli nie ma rekompensaty w przypadku skrócenia czasu pracy, pracodawca może spodziewać się kary w wysokości do 15 000 euro. W przypadku przekroczenia godzin pracy, czasu jazdy i odpoczynku, także kierowca może dostać mandat – w zależności od naruszenia – od 30 do 60 euro.

Źródło:

https://www.gesetze-im-internet.de/arbzg/