15 września 2018
Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze

Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze

Niemcy są liderem w Unii Europejskiej pod względem potencjału gospodarczego, a do tego mogą pochwalić się mianem największego eksportera na świecie. Przedsiębiorcy z tego kraju są silni niemal w każdym filarze przemysłu, począwszy od technologii, poprzez sport, na turystyce kończąc. Jednym z najważniejszych partnerów handlowych tego kraju jest Polska,  z którą od lat ściśle współpracują.

Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze układały się bardzo dobrze jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskie. Obecnie nadal mamy ogromny wkład w rozwój ekonomiczny naszego zachodniego sąsiada. W ubiegłym roku znaleźliśmy się na siódmym miejscu w niemieckich statystykach handlu zagranicznego, a udział ich przedsiębiorstw w naszym eksporcie przekroczył 27%.

Polsko-niemieckie obroty handlowe

Rok 2017 przyniósł ogromny zysk z polsko-niemieckich obrotów handlowych. Wyniósł on wówczas aż 111 mld euro, co w porównaniu do roku poprzedniego oznaczało aż 9-procentowy wzrost. W niemieckim eksporcie dominują pojazdy, maszyny, elektronika i wyroby techniczne, w polskim natomiast – części i wyposażenia pojazdów, artykuły spożywcze, meble oraz sprzęt gospodarstwa domowego.

Inwestycje

To właśnie Niemcy mają największy udział w inwestycjach w naszym kraju, z czego przeważająca część przypada na branżę samochodową oraz outsourcing procesów biznesowych. W samym 2016 roku kwota, jaką zainwestowali w polskie przedsiębiorstwa wyniosła aż 3,1 mld euro.

Również polscy przedsiębiorcy coraz odważniej inwestują w niemiecki rynek. Szczególnie upodobali sobie branżę paliwową, chemiczną, informatyczną, handlową i usługową. Niemiecki Bank Federalny podaje, że w 2015 roku wartość polskich inwestycji wyniosła ponad miliard euro.

Mimo wzrostu międzynarodowej konkurencji, Niemcy nadal postrzegają nasz kraj jako najbardziej atrakcyjne miejsce do lokowania inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej. To, co przemawia za Polską to niewątpliwie członkostwo w Unii Europejskiej oraz dostęp do części funduszy wspierających. Co więcej, naszymi atutami są również dynamiczny rynek wewnętrzny, bliskość geograficzna, a także obecność lokalnych partnerów.

Unia się opłaca

Ogromne znaczenie w rozwoju polskiej gospodarki ma oczywiście członkostwo w Unii Europejskiej. To właśnie Niemcy inwestują w nią najwięcej, a do tego wspierają nas poprzez program Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Warto podkreślić, że istotny wpływ na ekonomiczny rozwój naszego kraju ma także szeroka współpraca regionalna i przygraniczna z naszym zachodnim sąsiadem. Nad tego typu transakcjami czuwa Polsko-Niemiecka Komisja Międzynarodowa, w której obradach uczestniczą niemieckie landy oraz polskie województwa.

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych w Polsce i w Niemczech do pobrania!

kalendarz Świąt i dni wolnych w Polsce i w Niemczech do pobrania