14 października 2021

Niemieckie świadectwo pracy

Świadectwo pracy (Arbeitsbescheinigung) to dokument wystawiany przez pracodawcę po zakończeniu stosunku pracy. Oto 6 rzeczy, które warto o nim wiedzieć.

 

Świadectwo pracy to dokument służący pracodawcy do poświadczenia Federalnej Agencji Pracy wszystkich najważniejszych informacji dotyczących pracownika i mających znaczenie dla wydania decyzji o prawie do zasiłku dla bezrobotnych (ALG I). Obowiązek wystawienia świadectwa pracy wynika z § 312 SGB III.

 

Po co pracownikowi świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest niezbędne pracownikowi, aby mógł on otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Aby zapewnić jak najszybsze naliczenie świadczenia i jego terminową wypłatę, pracodawca powinien wystawić pismo jak najwcześniej. Formularz jest następnie przekazywany pracownikowi osobiście lub przesyłany drogą elektroniczną do Federalnej Agencji Pracy za pomocą tzw. procedury BEA.

 

Ważne: jeśli pracodawca nie przedłoży świadectwa pracy, Federalna Agencja Pracy może wstrzymać procedurę wypłaty zasiłku.

 

Jakie informacje zawiera świadectwo pracy?

Świadectwo pracy musi być sporządzone na specjalnym formularzu wydanym przez agencję pracy. Powinno ono zawierać wszystkie informacje, które są istotne dla uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych:

  • dane pracownika,
  • rodzaj czynności wykonywanych przez pracownika,
  • tygodniowy wymiar czasu pracy,
  • początek, koniec, przerwy i przyczynę ustania stosunku pracy,
  • wysokość wynagrodzenia i innych świadczeń pieniężnych, które pracownik otrzymał lub do których jest uprawniony (wynagrodzenie za urlop, premie, odprawy, rekompensaty i trzynastomiesięczne wynagrodzenie).

 

Ważne: jeżeli ze względu na sytuację ekonomiczną firmy nastąpił spadek wynagrodzenia w stosunku do roku poprzedniego, wskazane może być zadeklarowanie wynagrodzenia z ostatnich 24 miesięcy. Dla osób, które zmieniły pracę z pełnego na niepełny etat, istotny jest również dłuższy okres: w tym przypadku należy wskazać informacje o wynagrodzeniu z ostatnich 42 miesięcy.

 

Gdzie znaleźć wzór formularza?

Formularz świadectwa pracy otrzymasz w Federalnej Agencji Pracy. Jest on również dostępny jako plik do pobrania na stronie internetowej.

 

Kiedy pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy?

Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy na wniosek pracownika po zakończeniu stosunku pracy (do 31.12.2015 musiał wystawić je automatycznie, bez wniosku). Obowiązek wydania dokumentu spoczywa na pracodawcy bez względu na powód rozwiązania umowy — także w sytuacji, jeśli zwolnił pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeśli tego nie zrobi, popełni wykroczenie administracyjne, które może zostać ukarane grzywną w wysokości do 2000 euro. Przestępstwem administracyjnym jest również podanie nieprawdziwych i niekompletnych informacji lub zbyt późne złożenie zaświadczenia. Jeśli pracodawca nie wystawi dokumentu, a konsekwencją opieszałości będzie zwłoka w wypłacie świadczenia, pracownik może wnioskować o otrzymanie odszkodowania.

 

Brak świadectwa pracy a wypłata zasiłku dla bezrobotnych

Jeśli pracodawca nie wywiąże się z obowiązku wystawienia świadectwa pracy, zasiłek dla bezrobotnych może być nadal wypłacany. Zgodnie z § 42 SGB I świadczeniodawca — w tym przypadku Federalna Agencja Pracy — może na wniosek wypłacać zaliczki, których wysokość ustala samodzielnie. Jeżeli świadectwo pracy zostanie przedłożone później, kwoty wypłacone i kwoty faktycznie należne są wzajemnie potrącane. Wypłata zaliczki rozpoczyna się nie później niż jeden miesiąc kalendarzowy po otrzymaniu wniosku.

 

Ile czasu ma pracodawca na wystawienie świadectwa pracy?

Prawo nie definiuje ustawowego terminu na dopełnienie tego obowiązku. Termin wyznaczony przez Agencję Pracy wynosi z reguły od 2 do 4 tygodni.

 

Źródła:

https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_3/

https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_1/