15 lutego 2021

Najważniejsze zmiany podatkowe dla firm w Niemczech

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ograniczenie podatku solidarnościowego, zwolnienie z opodatkowania kosztów doskonalenia zawodowego to tylko część zmian podatkowych, które weszły w życie w ciągu ostatnich miesięcy. Które z nich są najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców? Jakie konsekwencje przyniosą podatnikom?

 

W 2020 roku niemiecka machina legislacyjna uchwaliła ogrom przepisów podatkowych. Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze to:

  •   podwyższenie kwoty wolnej od podatku;
  •   ograniczenie podatku solidarnościowego;
  •   zwolnione z opodatkowania środki na doskonalenie zawodowe;
  •   koszty podróży: dodatek z tytułu dojazdów do pracy i dodatkowe koszty utrzymania;
  •   ryczałt za czynności zewnętrzne i nocleg w pojeździe samochodowym pracodawcy;
  •   nowe zasady opodatkowania biletów na transport publiczny;
  •   korzyści podatkowe dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych;
  •   podatek VAT — podwyższenie limitu dla małych przedsiębiorstw;
  •   wzrost płacy minimalnej.

 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

W 2020 roku podstawowa kwota wolna od podatku wzrosła do 9408 euro. Osoby pozostające w związku małżeńskim będą mogły zarobić bez opodatkowania 18 816 euro. Wzrosły także kwoty zasiłku na dziecko: do 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie, 210 euro na trzecie i 235 euro na czwarte dziecko.

 

Ograniczenie podatku solidarnościowego

Podatek solidarnościowy (Soli) wprowadzono w 1991 roku. Jego głównym celem było finansowanie działań zbrojnych w Zatoce Perskiej, pokrycie kosztów zjednoczenia Niemiec i wsparcie przemian ustrojowych we Wschodniej i Środkowej Europie. Od 1 stycznia 2021 r. z konieczności opłacania podatku solidarnościowego zostanie zwolnionych około 90 procent podatników. Zmiany dotkną tych, których roczny dochód nie przekracza 73 000 euro (w przypadku osób samotnych) i 151 000 euro (w przypadku małżeństw). Wysokość Soli będzie proporcjonalnie niższa dla osób, których roczny dochód wynosi pomiędzy 73 000 euro a 109 000 euro (osoby samotne) i małżeństw z dochodem na poziomie 151 000 euro – 221 000 euro. Na nowym prawie nie skorzystają tylko najlepiej zarabiający. Ci, którzy osiągają roczne dochody wyższe niż 109 000 euro (osoby samotne) lub 221 000 euro (osoby pozostające w związku małżeńskim), muszą nadal płacić pełną składkę.

 

Zwolnione z opodatkowania środki na doskonalenie zawodowe

Koszty szkoleń zawodowych i rozwoju zawodowego są zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 2019 r. Zwolnienie podatkowe dotyczy działań w zakresie dalszego kształcenia lub szkolenia, które są podejmowane przede wszystkim w interesie operacyjnym pracodawcy lub służą indywidualnym możliwościom zatrudnienia pracowników (np. kursy językowe, kursy komputerowe).

 

Koszty podróży: dodatek z tytułu dojazdów do pracy i dodatkowe koszty utrzymania

Osoby, które dużo podróżują służbowo, mogą ubiegać się o wyższe zwroty. Od 2021 roku dodatek za dojazd do pracy został podwyższony z 30 centów na 35 centów od 21. kilometra. Rozporządzenie dotyczy również przejazdów do domu w ramach podwójnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Podwyższenie to ma być początkowo ograniczone do dnia 31 grudnia 2026 r. Podwyższone zostaną również stawki ryczałtowe za dodatkowe koszty posiłków. Od 1 stycznia 2020 r. wynoszą:

  •   za nieobecność trwającą 24 godziny: od 24 euro do 28 euro;
  •   za dzień przyjazdu i wyjazdu: od 12 euro do 14 euro;
  •   w przypadku nieobecności dłuższej niż 8 godzin (bez noclegu): od 12 euro do 14 euro.

Jeżeli faktycznie poniesione koszty są wyższe niż stawki ryczałtowe, pracownicy mogą zarządzać ich zwrotu zamiast standardowych stawek ryczałtowych.

 

Ryczałt za czynności zewnętrzne i nocleg w pojeździe samochodowym pracodawcy

Od stycznia 2020 r. kierowcy zawodowi mogą się ubiegać o ryczałt za czynności zewnętrzne i nocleg w pojeździe samochodowym pracodawcy. Kwota ryczałtu wynosi 8 euro za każdy dzień nieobecności. Jeśli rzeczywiście poniesione koszty przekraczają kwotę ryczałtu, pracownicy mogą zarządzać ich zwrotu zamiast standardowych stawek ryczałtowych.

 

Nowe zasady opodatkowania biletów na transport publiczny

Od początku roku ulgi dla pracodawców z tytułu biletów na regularny i lokalny transport publiczny lub transport publiczny między domem a pierwszym miejscem pracy są zwolnione z podatku — również w przypadku przejazdów prywatnych. Wcześniej jednak nieopodatkowane korzyści musiały być kompensowane z ulgą na dojazdy do pracy. W ten sposób ograniczono możliwość odliczania wydatków związanych z dochodami. Od 2020 roku odliczenie to zostało zniesione. Ponadto przejazdy środkami transportu publicznego między miejscem zamieszkania a pierwszym miejscem pracy mają być opodatkowane ryczałtem w wysokości 25 procent.

 

Korzyści podatkowe dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych

Posiadacze samochodów elektrycznych lub hybrydowych mogą liczyć na dalsze korzyści podatkowe. Na przykład wprowadzono nowy specjalny odpis amortyzacyjny dla pojazdów dostawczych napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Nowe elektryczne pojazdy dostawcze będą mogły być objęte specjalnym odpisem amortyzacyjnym w wysokości 50 procent kosztów nabycia, obok ogólnego odpisu amortyzacyjnego. Aby promować mobilność elektryczną, niemiecki rząd obniżył o połowę podatek od samochodów służbowych dla pojazdów elektrycznych do 40 000 euro — z 0,5 procent do 0,25 procent. Obniżenie o połowę podstawy opodatkowania samochodów firmowych w przypadku pojazdów elektrycznych i hybrydowych zostało przedłużone do 2030 r.

 

Podatek VAT — podwyższenie limitu dla małych przedsiębiorstw

Właściciel małej firmy o niskich obrotach jest zwolniony z podatku VAT. W celu uzyskania zwolnienia z podatku powinien jednak złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym. Wcześniej limit dla małych firm wynosił 17 500 euro rocznie, a spodziewany obrót w bieżącym roku musiał być mniejszy niż 50 000 euro. Od 2020 r. limit podniesiono do 20 000 euro obrotu z roku poprzedniego. Limit obrotów pozostaje niezmieniony i wynosi maksymalnie 50 000 euro w bieżącym roku finansowym.

 

Wzrost płacy minimalnej

W 2020 wynagrodzenie godzinowe nie mogło być niższe niż 9,35 euro. Od 1 stycznia wzrosło do 9,50 euro. Kolejna planowana podwyżka, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r., podniesie stawkę do 9,82 euro za godzinę.