17 lutego 2022

Minijob — zmiany w 2022 roku

 

Minijob to zatrudnienie z określonym limitem zarobków lub limitem czasowym realizowane w sektorze komercyjnym, lub w prywatnych gospodarstwach domowych. Jakie zmiany w zakresie minijob przyniósł 2022 rok?


2022 rok przyniósł sporo zmian w zakresie minipracy. Dotyczą one wszystkich osób wykonujących obowiązki zawodowe za 450 euro, pracowników krótkoterminowych, których stosunek pracy nie przekracza trzech miesięcy oraz pracodawców zatrudniających takich pracowników.



Co w praktyce się zmieniło?


Minijob — co się zmieniło w 2022 roku?

Najważniejsze zmiany, jakie przyniósł minipracy 2022 rok, dotyczą:

  • wzrostu wynagrodzenia;
  • braku konieczności odprowadzania podatku od świadczeń specjalnych;
  • ubezpieczenia zdrowotnego;
  • informacji zwrotnych na temat zatrudnienia krótkoterminowego;
  • obowiązku zgłaszania identyfikatorów podatkowych komercyjnych minipracowników.


W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej każdej z nich.


Wzrost wynagrodzenia z pracy minimalnej


1 stycznia rząd podniósł kwotę ustawowej płacy minimalnej dla wszystkich pracowników w Niemczech z 9,60 euro do 9,82 euro za godzinę. Od 1 lipca będzie ono jeszcze wyższe i wyniesie 10,45 euro, a zgodnie z zapowiedziami od października może wzrosnąć do 12 euro za godzinę. Efektem wzrostu stawek minimalnego wynagrodzenia, jest wzrost wynagrodzenia z pracy minimalnej. Od 1 października 2022 r. wyniesie ono nie jak dotychczas, 450, ale 520 euro.

Ważne: 1 stycznia 2022 r. ustawowa płaca minimalna wzrosła do 9,82 euro. Nawet jeśli limit zatrudnienia dla minipracowników wynosi obecnie nadal 450 euro, podwyżka płacy minimalnej będzie miała wpływ na czas pracy minipracowników. Ponieważ nie mogą oni zarabiać więcej niż 450 euro miesięcznie, może zaistnieć konieczność skrócenia ich czasu pracy. W przeciwnym razie wzrost płacy godzinowej może zagrozić minipracy nieobjętej systemem zabezpieczenia społecznego i spowodować konieczność płacenia wyższych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Przykład.

Jeśli w 2021 r. minipracownik przepracował 46 godzin miesięcznie i otrzymał z tego tytułu minimalną płacę ustawową w wysokości 9,60 euro, to zarobił 441,60 euro miesięcznie. Jeśli jednak liczba godzin pozostanie na tym poziomie, limit 450 euro zostanie przekroczony, jeśli minipracownik będzie otrzymywał minimalną stawkę godzinową wynoszącą obecnie 9,82 euro. Jego miesięczna płaca wynosi około 451,70 euro.


Świadczenia specjalne dla minipracowników nadal wolne od podatku


Pracodawcy mogą wypłacać swoim pracownikom wykonującym minipracę świadczenia specjalne o łącznej wartości 1500 euro w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2022 r. bez konieczności odprowadzania podatku i składek na ubezpieczenie społeczne.


Zmiany w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego


Od 1 stycznia 2022 r. pracodawcy zgłaszający pracowników krótkoterminowych do ubezpieczenia społecznego, muszą przedłożyć dowód ich ubezpieczenia zdrowotnego. Dowodem może być np. zaświadczenie z kasy chorych pracownika lub prywatnej firmy ubezpieczeniowej, ale także kopia karty ubezpieczeniowej.


Informacje zwrotne na temat zatrudnienia krótkoterminowego


Od 1 stycznia 2022 r. pracodawcy będą otrzymywać od Minijob-Zentrale po zarejestrowaniu pracownika krótkoterminowego informację zwrotną, czy pracownik ten podjął już pracę krótkoterminową w tym samym roku kalendarzowym. Okresy wcześniejszego zatrudnienia są ważne dla pracodawców, ze względu na fakt, że zatrudnienie krótkoterminowe może trwać maksymalnie 3 miesiące lub 70 dni roboczych w roku. Co ważne, informacja zwrotna będzie zawierać jedynie informację, czy istnieją okresy wcześniejszego zatrudnienia, bez wskazania długości ich trwania. Weryfikacja takich danych będzie więc obowiązkiem pracodawcy.


Zgłaszanie identyfikatorów podatkowych komercyjnych mini-pracowników


Kolejnym obowiązkiem pracodawców, jaki muszą wykonywać od stycznia br., jest przekazywanie do Minijob-Zentrale, oprócz numeru podatkowego, także numer identyfikacji podatkowej osób wykonujących pracę zarobkową. Numer ten, składający się z jedenastu cyfr, jest nadawany tylko raz w życiu i zachowuje stałą ważność.

Zmiany w zakresie minipracy przyniosą wymierne korzyści pracownikom, a na pracodawców nałożą dodatkowe obowiązki. Nie ulega jednak wątpliwości, że w długofalowej perspektywie jeszcze lepiej ustrukturyzują i uporządkują rynek zatrudnienia krótkoterminowego.

Źródło:
https://www.minijob-zentrale.de/DE/00_home/node.html