21 września 2020
koszty zatrudnienia niemcy

Koszty zatrudnienia pracowników w Niemczech

Wynagrodzenie netto to nie jedyny koszt, jaki musi ponieść niemiecki pracodawca, zatrudniający pracownika. Oprócz niego konieczne jest pokrycie opłat z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ustawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy świadczenia upadłościowego (Insolvenzgeld). Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienie pracownika w Niemczech? Podpowiadamy.

 

Koszty zatrudnienia pracowników w Niemczech

  1. Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w Niemczech?
  2. Wynagrodzenie w Niemczech — kwota brutto a netto
  3. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w Niemczech
  4. Ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
  5. Składki U1, U2, U3
  6. Dodatkowe koszty

 

Wg danych Eurostatu, średni koszt zatrudnienia pracownika w Niemczech w 2019 roku to 35,6 euro za godzinę pracy. W Polsce jest to niemal 4 razy mniej – 10,7 euro. Przyczyną różnic są nie tylko niższe dochody netto, ale także różnica w sumie pozapłacowych składników wynagrodzenia. W Polsce wynosiły one średnio 18,4%, za zachodnią granicą – 22,1%.

 

1. Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w Niemczech?

Wysokość i rodzaj dodatkowych opłat, jakie musi pokryć niemiecki pracodawca zatrudniający pracownika, zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: wielkość firmy, rodzaj umowy, sposób opodatkowania, branża, stanowisko pracownika, wysokość miesięcznych i rocznych dochodów.

Ważne: aby dokładnie wyliczyć koszty zatrudnienia pracownika, musisz dysponować szczegółowymi wskazanymi wyżej informacjami. Można założyć jednak, że w przypadku osoby zatrudnionej na pełen etat wynoszą one średnio od 18 do 23 procent wynagrodzenia brutto.

 

 

2. Wynagrodzenie w Niemczech — kwota brutto a netto

Wynagrodzenie netto to wynagrodzenie brutto pomniejszone o koszty podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Od 01.01.2020 r. wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, które są finansowane przez pracodawcę, wynosi:

  • 9,30% wynagrodzenia brutto – połowa składki na ubezpieczenie rentowe (Rentenversicherung);
  • 7,75% wynagrodzenia brutto – połowa składki na ubezpieczenie chorobowe (Krankenversicherumg);
  • 1,525% wynagrodzenia brutto – połowa składki na zasiłek pielęgnacyjny (Pflegeversicherung);
  • 1,2% wynagrodzenia brutto – ubezpieczeniu od utraty pracy (Arbeitslosenversicherung).

Ważne: wynagrodzenie brutto obejmuje część składek na ubezpieczenie społeczne, które pokrywa pracownik. Kwotę składek leżącą po twojej stronie, musisz do niego dodać. Jeśli twój pracownik zarabia 2000 euro brutto, będzie to 380 euro.

 

 

3. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w Niemczech

Na całkowity koszt zatrudnienia pracownika składają się nie tylko wynagrodzenie brutto wraz z podatkiem i składkami na ubezpieczenie społeczne, ale także koszt dodatkowych świadczeń.

 

 

4. Ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Składki na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w całości opłaca pracodawca. Ich kwota zależy od wielu czynników:

  • wynagrodzenia brutto,
  • ryzyka wypadkowego w firmach z Twojej branży,
  • kwoty wydatków stowarzyszenia zawodowego.

Średnia (i rekomendowana) stawka to około 2,5 euro od każdego 1000 euro rocznej pensji.

Jeśli pracownik zarabia 2000 euro miesięcznie, jego roczny dochód wyniesie 24 000 euro, a składka na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – 60 euro.

 

 

5. Składki U1, U2, U3

Składki U1, U2 i U3 zapewniają pracodawcy zwrot części kosztów w szczególnych sytuacjach życiowych. U1 – jeśli pracownik zachoruje, U2 – jeśli pracownica jest w ciąży i/lub na urlopie macierzyńskim, U3 – jeśli przedsiębiorstwo ogłosi niewypłacalność.

U1 – Entgeltfortzahlung im Krankheitsfall

Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, Twoim obowiązkiem jest wypłata wynagrodzenia przez okres 6 tygodni. Koszty te stanowią duże obciążenie, zwłaszcza dla budżetów mniejszych firm. Opłacając składki U1, otrzymasz zwrot wydatków na wynagrodzenie w przypadku choroby oraz określony procent udziału w składkach na ubezpieczenie społeczne. W zależności od kasy chorych kwota składki wynosi od 0,9 do 3,9% wynagrodzenia brutto.

U2 – Mutterschaft Umlage

W okresie ochronnym przed i po porodzie pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński z kasy chorych. Ty jako pracodawca musisz jednak do niego dopłacać. Opłacając U2, odzyskasz część poniesionych kosztów. W zależności od kasy chorych kwota składki wynosi od 0,9 do 3,9% wynagrodzenia brutto.

U3 (Insolvenzgeld)

Insolvenzgeld jest świadczeniem wypłacanym pracownikom, jeśli firma ogłosi upadłość. Finansują je związki zawodowe oraz pracodawca. Stawka świadczenia upadłościowego wynosi 0,08 euro na 100 euro wynagrodzenia brutto. Przy wynagrodzeniu 2000 euro miesięcznie, będzie to 160 euro.

 

6. Dodatkowe koszty

Popularne, choć opcjonalne koszty ponoszone przez pracodawcę to także:

  • koszt stworzenia i utrzymania stanowiska pracy,
  • dodatek urlopowy,
  • gratyfikacja bożonarodzeniowa,
  • atrakcyjnie oprocentowane pożyczki, 
  • zasiłek rodzinny, 
  • pracownicze programy oszczędnościowe,
  • koszty odzieży roboczej,
  • zwrot kosztów przeprowadzki,
  • koszty dalszego szkolenia,
  • korzyści wynikające z układów zbiorowych pracy,
  • dotacje sektorowe.

 

Więcej informacji na temat kosztów zatrudnienia pracownika w Niemczech oraz specyfiki poszczególnych składek znajdziesz na stronach:

Aby wyliczyć orientacyjne koszty zatrudnienia pracownika, skorzystaj z kalkulatora dostępnego na: https://www.nettolohn.de/rechner/gehaltsrechner-fuer-arbeitgeber.html.

 

Podobne artykuły:

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!