4 maja 2022

Klasy podatkowe w Niemczech — co warto o nich wiedzieć?

W Niemczech istnieje sześć klas podatkowych, zwanych także klasami podatku od wynagrodzeń. Czy podatnicy są automatycznie zaliczani do poszczególnych klas? Od czego zależy przynależność do każdej z nich? Czy pracownicy wykonujący pracę w niepełnym wymiarze godzin także podlegają klasom podatkowym?



Niemal każda osoba zatrudniona w Niemczech ma do czynienia z klasami podatkowymi. Każda z nich określa, jaką kwotę podatku dochodowego należy zapłacić każdego miesiąca. Wskazuje także różne limity, powyżej których podatek jest faktycznie należny. W praktyce to właśnie klasy podatkowe decydują o tym, ile pieniędzy zostanie w portfelu zatrudnionego w Niemczech podatnika.



Od czego zależy przynależność do konkretnych klas podatkowych?


Czynnikami decydującymi o zaklasyfikowaniu do danej klasy podatkowej są stan cywilny, stosunek pracy oraz — w przypadku małżeństw — wybrana kombinacja klas podatkowych (suma klas podatkowych małżonków musi wynosić 8. Dostępne są więc opcje 3 + 5 lub 4 + 4). Osoby żyjące w pojedynkę są automatycznie zaliczane do klasy podatkowej 1. Osoby samotnie wychowujące dzieci należą do 2 klasy podatkowej i korzystają z wyższej kwoty ulgi podatkowej. Małżeństwa mogą wybierać pomiędzy różnymi klasami podatkowymi — od 3 do 5. Osoby, które wykonują kilka prac podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne, są przypisywane do klasy podatkowej 6, począwszy od drugiej pracy.



Klasa podatkowa 1

O zakwalifikowaniu do 1 klasy podatkowej nie decyduje ani wysokość miesięcznego dochodu brutto, ani rodzaj prowadzonej działalności, ale stan cywilny. Należą do niej osoby prowadzące gospodarstwo domowe w pojedynkę: single, osoby w separacji oraz rozwiedzione. Klasę podatkową I przyznaje się również osobom, których partnerzy mieszkają za granicą.



Klasa podatkowa 2

Do klasy podatkowej 2 należą osoby samotnie wychowujące dzieci. Warunkiem jest to, że w gospodarstwie domowym mieszka przynajmniej jedno małoletnie dziecko, na które pobiera się o zasiłek rodzinny lub dodatek na dziecko. Ponadto w tym samym gospodarstwie domowym nie może mieszkać żadna inna osoba pełnoletnia, która mogłaby również pełnić funkcję opiekuna prawnego. Jeśli chcesz co miesiąc odliczać w zakresie wypłaty kwotę ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, musisz złożyć w swoim urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek — formularz „Versicherungserklärung zum Entlastungsbetrag.



Klasa podatkowa 3

Klasa podatkowa 3 (podobnie jak 4 i 5) to klasa podatkowa wyłącznie dla małżeństw. Jej wybór jest dobrowolny. Najczęściej korzystają z niej osoby zarabiające dużo więcej niż mąż czy żona. Taka konstrukcja pozwala znacząco zoptymalizować opodatkowanie i cieszy się znacznie wyższym dochodem netto niż w innych klasach podatkowych.



Klasa podatkowa 4

Od 2018 r. każdy, kto zawrze związek małżeński, jest automatycznie zaliczany do 4 klasy podatkowej. Grupa podatkowa 4 to dobry wybór także dla małżonków o podobnym poziomie dochodów. Od 01.01.2009 r. małżonkowie, którzy należą do tego przedziału podatkowego, a wcześniej wybrali kombinację przedziałów podatkowych 3/5, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o przyznanie przedziału podatkowego 4 i ustalenie współczynnika dla obojga małżonków. Ma to na celu uniknięcie wyższego opodatkowania małżonka o niższych dochodach.



Klasa podatkowa 5

5 klasa podatkowa to najlepszy wybór dla osób, które zarabiają mniej niż małżonek (małżonka). Jeśli wybierzesz klasę podatkową 5, nie możesz ubiegać się jednak o podstawową ulgę podatkową ani o ulgę na dzieci. Nie ma to jednak wpływu na zryczałtowany dodatek emerytalny, zryczałtowany dodatek pracowniczy ani zryczałtowany dodatek na pokrycie kosztów specjalnych.



Klasa podatkowa 6

Jeśli podejmujesz drugą pracę podlegającą opodatkowaniu, będzie ona automatycznie zaliczona do klasy 6 podatkowej. W takich okolicznościach konieczne będzie odprowadzenie podatku od każdego zarobionego euro (dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj można liczyć na zwrot podatku — za pośrednictwem zeznania podatkowego). Klasa podatkowa 6 jest jedyną klasą podatkową, w której stan cywilny nie ma znaczenia. Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, zdecydowanie lepiej mieć więc pracę w pełnym wymiarze godzin w klasie podatkowej 1 niż dwie prace w niepełnym wymiarze godzin w klasach podatkowych 1 i 6. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bowiem uzyskać wyższą miesięczną kwotę netto.



Czy można zmienić klasę podatkową?

Do 2019 r. małżonkowie mogli zmieniać klasę podatkową tylko raz w roku. Druga zmiana była wyjątkowo możliwa w przypadku śmierci jednego z małżonków, w przypadku trwałej separacji lub gdy jeden z małżonków stał się bezrobotny, lub podjął ponownie pracę po okresie bezrobocia. Od 2020 r. małżonkowie i partnerzy cywilni mogą zmieniać klasę podatkową podatku dochodowego kilka razy w roku, jeśli spełnione są wskazane w ustawie warunki.



Źródło:
https://www.gesetze-im-internet.de/estg/__38b.html