30 października 2020
doradca podatkowy

Jak wybrać doradcę podatkowego do spółki polsko-niemieckiej

 

Skrupulatny, doświadczony i… żądny rozwoju doradca podatkowy to dla firmy prawdziwy skarb. Jego wsparcie zapewnia skuteczną optymalizację podatkową, pozwala rozwijać firmę i uniknąć konsekwencji błędnej interpretacji przepisów. O co pytać doradcę, by wybrać eksperta?

 

W Niemczech jest aktywnych zawodowo obecnie ponad 97 000 doradców podatkowych (stan na styczeń 2019 r.). Wybór tego jedynego nie będzie więc łatwy. Na szczęście, nie będzie także niemożliwy. O co pytać doradcę, aby dokonać najlepszego wyboru?

 

Jak wybrać doradcę podatkowego do spółki polsko-niemieckiej

Spis treści:

 

Krajowa Lista Doradców Podatkowych

Osoba, która wykonuje w Niemczech zawód doradcy podatkowego, powinna mieć stosowne uprawnienia, a jej dane powinny figurować na Krajowej Liście Doradców Podatkowych. Kwestię tę regulują zapisy ustawy o doradztwie podatkowym (Steuerberatungsgesetz). 

Ważne: Osoba rozliczająca podatki nie może wykonywać żadnych innych usług. Zgodnie z § 2 ustawy StBerG „Pomoc w sprawach podatkowych może być wykonywana tylko przez osoby i zrzeszenia, które są do tego uprawnione. Niezależnie od tego, czy jest to główne zajęcie, dodatkowe zajęcie, zarobkowe czy darmowe.

 

Urzędowa zgoda na prowadzenie działalności

Prawo podatkowe wskazuje  na obowiązek zgłoszenia w Niemczech działalności podatkowej prowadzonej w innym kraju Unii Europejskiej. Podatnicy rozliczający niemieckie podatki w Polsce muszą więc uzyskać urzędową zgodę na prowadzenie takiej działalności na terenie UE. 

 

Ważne: polskie firmy, które specjalizują się w rozliczaniu niemieckich podatków, podlegają tym samym regułom zawodowym co niemieccy doradcy.

 

Wiedza na temat transgranicznego prawa podatkowego

Niezbędnym fundamentem pracy doradcy podatkowego obsługującego polsko-niemiecką spółkę powinna być szeroka wiedza na temat prawa podatkowego — polskiego, niemieckiego, unijnego i transgranicznego. Znajomość międzynarodowych przepisów pozwoli właściwie wykorzystać szanse, jakie dają poszczególne systemy podatkowe. Umożliwi także optymalizację obciążeń finansowych oraz uniknięcie podwójnego opodatkowania.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej

Każdy doradca podatkowy jest zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności zawodowej. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że wybrany przez Ciebie kandydat takowe posiada. Zasada ta dotyczy niemieckich doradców podatkowych oraz polskich firm zajmujących się niemieckimi rozliczeniami podatkowymi.

 

Doświadczenie w obsłudze firm działających w tej samej branży

Aby współpraca z doradcą podatkowym przyniosła najwięcej korzyści, wybierz tego, który ma doświadczenie w obsłudze polsko-niemieckich spółek. Zwłaszcza tych działających w tej branży, co Ty. Oddając swoje podatki w ręce profesjonalisty, wyeliminujesz ryzyko błędów wynikających z niewystarczającej wiedzy na temat danego segmentu rynku.

 

Informacje o firmie potrzebne przed rozpoczęciem współpracy

Jednym z najważniejszych elementów fachowego doradztwa podatkowego jest indywidualne podejście do każdego podmiotu. Pozwala ono na wdrożenie działań dostosowanych do specyfik spółki — jej wielkości, branży w jakiej działa, zakładanych celów biznesowych etc. Dobry doradca podatkowy powinien być więc nie tylko skrupulatny, ale także… dociekliwy. I już podczas pierwszego spotkania niczym detektyw zbadać każdy aspekty firmy.

 

Dodatkowe usługi

Jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze, upewnij się, że doradca podatkowy będzie nie tylko Twoim doradcą, która wyjaśni zawiłości przepisów i sporządzi deklaracje podatkowe, ale również reprezentantem w sporach podatkowych i kontaktach z urzędami. Mając wsparcie eksperta, prowadzenie biznesu będzie zdecydowanie mniej stresujące.

 

Potrzeba pilnej porady i sposób rozliczania konsultacji

Przed nawiązaniem współpracy z doradcą podatkowym upewnij się, że w razie potrzeby będziesz mógł poprosić go o wsparcie i doradztwo, a takie konsultacje pozostaną w cenie regularnej opłaty abonamentowej. Będą one szczególnie przydatne w przypadku decyzyjnych dylematów — np wtedy, gdy rozważasz zakup służbowego auta, chcesz zainwestować nadwyżki finansowe czy wybrać plan emerytalny.

 

Dzięki znajomości przepisów podatkowych, regularnemu podążania za zmianami w prawie i właściwej interpretacji, eksperci wskazują przedsiębiorcom optymalne sposoby działania. A te umożliwiają stworzenie spójnej strategii i konsekwentnie podążanie najlepszą dla biznesu drogą.

 

Podobne artykuły:

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!