11 sierpnia 2022

Istotne ulgi podatkowe i podwyżki świadczeń w lipcu 2022 — sprawdź co się zmieniło

1 lipca 2022 roku weszły w życie korzystne dla mieszkańców Niemiec zmiany. Sprawdź, co w praktyce się zmieniło.


Konsekwencje wojny w Ukrainie, pandemii i wysokiej inflacji skutkują rosnącymi cenami prądu, gazu i żywności. Według sondażu Spiegla już sześć na dziesięć osób w Niemczech ogranicza swoje wydatki. Podwyżki kosztów życia szczególnie mocno odczuwają zwłaszcza obywatele z najniższymi dochodami. Dla niektórych z nich kolejne miesiące przyniosą jednak poprawę domowych finansów.


Podwyżki emerytur od 1 lipca

W 2021 roku federalny minister pracy Hubertus Heil mówił o podwyżce świadczeń emerytalnych na poziomie o 4,4 proc. Od 1 lipca emerytury wzrosły jeszcze bardziej — na zachodzie o 5,35 procent, a na Wschodzie o 6,12 procent. Oznacza to, że wartość świadczenia na zachodzie wzrośnie z 34,19 euro do 36,02 euro, a na wschodzie z 33,47 euro do 35,52 euro. To największa podwyżka od prawie 40 lat. Z podwyżki skorzystają te osoby, które mają prawo do emerytury ustawowej albo mogą liczyć na taką emeryturę. W sumie będzie to około 21 mln emerytów!


Dodatek na dziecko

Ci, którzy mają dzieci, otrzymają jednorazową dopłatę w wysokości 100 euro na dziecko. Tzw. Kinderbonus 2022 będzie wypłacany na każde dziecko, na które przysługuje lub przysługiwało prawo do zasiłku rodzinnego w co najmniej jednym miesiącu bieżącego roku. Premia jest wypłacana od lipca 2022 roku i nie wymaga składania odrębnego wniosku. Jeśli w ciągu tego roku urodzi Ci się dziecko, otrzymasz świadczenie odpowiednio później.

Rodziny, które nie mają żadnych dochodów lub mają niskie dochody, otrzymają także miesięczny natychmiastowy dodatek w wysokości 20 euro na dziecko. Aby je dostać, konieczne jest spełnienie określonych warunków:

  • dziecko nie może mieć więcej niż 25 lat i musi mieszkać z rodzicami lub jednym rodzicem w jednym gospodarstwie domowym;
  • dziecko musi otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek socjalny lub świadczenia na kształcenie i uczestnictwo.


Premia Arbeitslosengeld II

Wszyscy pobierający zasiłek Arbeitslosengeld II I lub zasiłek socjalny w lipcu otrzymają 200 euro premii. Oznacza to, że jednorazową wypłatę w wysokości 649 euro zamiast 449 euro jak w przypadku stawki standardowej.


Wzrost płacy minimalnej

Z podwyżek ucieszą się nie tylko emeryci i osoby pobierające świadczenia socjalne, ale także pracownicy. Od 1 lipca kwota minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy wzrosła do 10,45 euro! To jednak nie wszystko. 3 czerwca 2022 roku Bundestag zdecydował, że od 1 października 2022 roku ustawowa płaca minimalna dla wszystkich pracowników zostanie podniesiona do 12 euro za godzinę!


Dodatek na ogrzewanie

Osoby otrzymujące zasiłek mieszkaniowy mogą otrzymać jednorazowe wsparcie na ogrzewanie. Z dopłaty skorzysta łącznie nawet 710 tys. gospodarstw domowych. Warunkiem wypłaty dodatkowych środków jest konieczność otrzymywania dodatku mieszkaniowego przez co najmniej jeden miesiąc w fazie grzewczej między październikiem 2021 r. a marcem 2022 r. Dotację mogą otrzymać także stażyści i studenci, którzy są zależni od Bafög lub innej pomocy państwa. Zgodnie z projektem ustawy osoba mieszkająca samotnie ma prawo do 270 euro, dwuosobowe gospodarstwo domowe do 350 euro. Za każdego dodatkowego współlokatora przewidziana jest dodatkowa opłata w wysokości 70 euro. Studenci, stażyści i inne osoby uprawnione otrzymują ryczałt w wysokości 230 euro.


Zniesienie opłaty EEG

Po ponad 20 latach, od 1 lipca 2022 roku została zniesiona tzw. opłata EEG, którą klienci płacą za pośrednictwem rachunku za prąd. Dotychczas wynosiła 3,72 centa za kilowatogodzinę. Dzięki zniesieniu EEG koszty energii elektrycznej będą niższe.



Źródło:
https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Standardartikel/Themen/Schlaglichter/Entlastungen/schnelle-spuerbare-entlastungen.html