21 grudnia 2022

Emerytura w Niemczech. Od czego zależy jej wysokość?

Wiele osób, które w ciągu najbliższych miesięcy i lat rozpoczną emeryturę, zastanawia się, ile wyniesie miesięczna kwota świadczenia. W artykule wyjaśnimy, od czego zależy wysokość emerytury, komu należy się wypłata i o ile wzrosną emerytury w 2023 roku.


Wiele osób w Niemczech z utęsknieniem czeka na dzień, w którym będzie można wreszcie odłożyć pracę i cieszyć się zasłużoną emeryturą. Ile wynosi obecnie wiek emerytalny i na jaką kwotę emerytury mogą liczyć przyszli emeryci?


Ile wynosi wiek emerytalny w Niemczech?

Od początku 2022 roku granica wieku uprawniająca do regularnej emerytury wzrosła do 65 lat i jedenastu miesięcy. Dotyczy to ubezpieczonych urodzonych w 1957 roku, którzy w 2022 skończyli 65 lat. Dla osób urodzonych później wiek wstępny ulegnie dalszemu podwyższeniu. W 2031 roku regularna granica wieku emerytalnego wyniesie 67 lat. Dla osób urodzonych w 1959 roku wzrośnie natomiast do 64 lat i dwóch miesięcy dla „emerytury od 63”, która jest wolna od potrąceń dla osób szczególnie długo ubezpieczonych. Dla osób urodzonych później wiek emerytalny będzie rósł aż do osiągnięcia granicy 65 lat w 2029 roku. O emeryturę mogą ubiegać się osoby, które były ubezpieczone w ustawowym ubezpieczeniu emerytalnym przez co najmniej 45 lat.


Od czego zależy kwota świadczenia emerytalnego?

Wysokość świadczenia emerytalnego w Niemczech zależy od kilku czynników. Są to:

  • punkty wynagrodzenia;
  • współczynnika dostępności;
  • aktualnie obowiązująca kwota świadczenia emerytalnego;
  • współczynnik rodzaju emerytury.


Punkty wynagrodzenia (Entgeltpunkte)

Co do zasady, obliczane się je od wynagrodzenia objętego ubezpieczeniem. Przy obliczaniu emerytury dochody dodaje się do odpowiednich średnich dochodów rok po roku. Wartość ta nazywana jest wartością punktów wynagrodzenia w danym roku. Jeśli wynagrodzenie roczne odpowiada średniemu wynagrodzeniu wszystkich pracowników, przyszły emeryt otrzyma jeden punkt. Jeśli zarobki są wyższe, wartość punktów będzie odpowiednio wyższa, jeśli niższe — odpowiednio niższa. Przykład: jeśli zarobki ubezpieczonego wynoszą połowę średnich zarobków, to w danym roku otrzyma on połowę punktu. Jeśli zarabia 1,5-krotność średniej płacy, otrzyma półtora punktu.


Współczynnik dostępności (Zugangsfaktor)

Współczynnik ten służy do uwzględnienia dodatków i potrąceń przy obliczaniu kwoty emerytury. Bez uwzględnienia wzrostów i spadków, jego wartość wyniesie 1,0. Potrącenia mają zastosowanie w przypadku przedwczesnego złożenia wniosku o emeryturę. Otrzymasz dodatek, jeśli początkowo zrezygnujesz z emerytury po osiągnięciu standardowej granicy wieku.


Aktualnie obowiązująca kwota świadczenia emerytalnego (Aktueller Rentenwert)

Bieżąca wartość emerytury wyraża kwotę odpowiadającą miesięcznej emeryturze za jeden punkt wynagrodzenia.


Współczynnik rodzaju emerytury (Rentenartfaktor)

Czynnik ten określa wysokość emerytury w zależności od rodzaju emerytury.

Aby wyliczyć kwotę świadczenia, należy pomnożyć przez siebie każdy z elementów — punkty wynagrodzenia, współczynnik dostępności, aktualnie obowiązującą kwotę świadczenia emerytalnego i współczynnik rodzaju emerytury.

W momencie obliczania kwoty, trzy czynniki formuły pozostaję stałe: aktualnie obowiązująca kwota świadczenia emerytalnego, współczynnik dostępności i współczynnik rodzaju emerytury. Wynikają one z czasu rozpoczęcia pobierania emerytury oraz rodzaju świadczenia, o której wnioskuje przyszły emeryt. Jedyną kwestią, którą należy ustalić, jest liczba punktów wynagrodzenia. Aby to zrobić, niezbędne będzie posiadanie dokumentów ubezpieczeniowych lub zestawienia wynagrodzeń za cały okres pracy zawodowej. Jeśli chcesz poznać wartość przyszłej emerytury, możesz także złożyć wniosek o informator emerytalny z prognozą wysokości przyszłej emerytury we właściwej instytucji ubezpieczenia emerytalnego.


Ile wynosi obecnie średnia kwota emerytury w Niemczech?

Według aktualnych statystyk niemieckiej Kasy Ubezpieczeń Emerytalnych standardowa emerytura wynosi w starych krajach związkowych 1620,90 euro brutto. W nowych krajach związkowych standardowy emeryt może liczyć na emeryturę w wysokości 1598,40 euro brutto (od 1 lipca 2022 r.). To 1442,60 euro netto przed opodatkowaniem w starych krajach związkowych i 1422,58 euro miesięcznie w nowych krajach związkowych.


Podwyżki emerytur 2023

Kolejna (po tej z lipca 2022) podwyżka emerytur będzie miała miejsce w lipcu 2023 roku. Według prognoz z waloryzacji skorzysta aż 21 milionów emerytów. Zgodnie z oficjalnymi szacunkami zamieszczonymi w projekcie raportu o ubezpieczeniach emerytalnych na rok 2022 ustawowa emerytura ma wzrosnąć o około 3,5 procent w Niemczech Zachodnich i o 4,2 procent w Niemczech Wschodnich. Ewentualna podwyżka oznacza więc zwiększenie kwoty świadczenia o około 35 euro na zachodzie i 42 euro na wschodzie przy emeryturze w wysokości 1000 euro. Według raportu, do 2036 roku emerytury mają wzrosnąć łącznie o prawie 43 procent. Odpowiadałoby to średniej stopie wzrostu na poziomie 2,6 proc. rocznie. Zgodnie z zapowiedzią Katji Braubach, rzeczniczki Deutsche Rentenversicherung Bund ostateczna wysokość waloryzacji emerytur w 2023 roku ma zostać ustalona przez rząd federalny w marcu 2023 roku.