25 listopada 2019
Eksport z Polski do Niemiec

Eksport z Polski do Niemiec. Wymagania formalno-prawne

Decydując się na eksport towarów z Polski do Niemiec, przedsiębiorcy muszą przede wszystkim przestrzegać regulacji unijnych, ale również niemieckich norm i przepisów. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo co zrobić, aby spełnić wymagania formalno-prawne związane z eksportem z Polski do Niemiec.

Spis treści:

  • Czym jest WDT?
  • Jakie dokumenty są potrzebne, aby potwierdzić WDT?
  • Niemieckie przepisy dotyczące towarów i ich kontrola

 

Eksport z Polski do Niemiec. Wymagania formalno-prawne

 

Czym jest WDT?

W przypadku sprzedaży na terenie innego państwa członkowskiego, mówimy o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT), która nie wymaga pozwolenia na eksport, a jedynie przestrzegania unijnych postanowień dotyczących akredytacji, nadzoru rynku czy też norm bezpieczeństwa produktów.

Według definicji z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WTD) to wywóz towarów z terytorium jednego z krajów Unii do innych krajów członkowskich. 

Aby dostawa była uznana właśnie za WDT zarówno dostawca, jak i nabywca powinni być zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Jeżeli zostaną spełnione określone warunki, towary eksportowane w ramach WDT mogą podlegać pod preferencyjną stawkę VAT w wysokości 0%. W efekcie, przedsiębiorca dokonuje sprzedaży nieobciążonej VAT, mając jednocześnie możliwość odliczenia podatku, który został uwzględniony w fakturach dotyczących tej transakcji. 

Aby takie opodatkowanie było możliwe, według  art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, należy spełnić następujące warunki:

  • na fakturze muszą znajdować się poprawne i ważne unijne numery VAT UE zarówno dostawcy, jak i nabywcy. Aby to potwierdzić, powinni wydrukować potwierdzenia z systemu VIES: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ 
  • dostawca musi posiadać dokumenty świadczące o tym, że eksportowane towary zostały wywiezione z kraju przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej.

 

Co zrobić w przypadku, kiedy podatek zostanie naliczony?

Przedsiębiorstwa z krajów UE, które nie są zarejestrowane w Niemczech, zgodnie z dyrektywą UE 2008/9/WE, kwalifikują się do ubiegania się o zwrot podatku VAT. Wniosek można złożyć online na stronie internetowej niemieckiego centralnego urzędu skarbowego.

Eksport z Polski do Niemiec

 

Jakie dokumenty są niezbędne, aby potwierdzić dokonanie WDT? 

Jeżeli przewozu towaru dokonuje osoba reprezentująca firmę niebędąca stroną transakcji (np. firma przewozowa), należy zgromadzić dokumenty potwierdzające dostarczenie towaru do miejsca jego przeznaczenia znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego.

W przypadku kiedy przewozu dokonuje sam nabywca lub dostawca, wówczas należy przygotować dokumenty zawierające:

  • dane identyfikacyjne obu stron transakcji 
  • kopię faktury
  • adres, na który dokonano dostawy
  • informacje dotyczące towaru, określające jego ilość oraz dokładną specyfikację ładunku
  • potwierdzenie odebrania towaru przez nabywcę 
  • dokumenty identyfikujące środek transportu, którym przewożony jest towar

Pozostałe dokumenty, które warto mieć dokonując WDT to:

  • korespondencja handlowa między stronami transakcji
  • dokumenty dotyczące ubezpieczenia eksportowanego towaru
  • dowody zakupu np. potwierdzenia przelewów dokonanych za towary

 

Niemieckie przepisy dotyczące towarów i ich kontrola

Pomimo tego, iż do eksportu towarów do Niemiec, nie potrzeba specjalnego pozwolenia, to w momencie kiedy trafią do naszych zachodnich sąsiadów podlegają takim samym normom i przepisom co towary wyprodukowane w Niemczech. Dotyczy to przede wszystkim regulacji dotyczących norm technologicznych czy też znaków towarowych obowiązujących w Niemczech i wydawanych przez:

  • Związek Niemieckich Inżynierów (niem. Verein Deutscher Ingenieure e.V. – VDI),
  • Niemiecki Instytut Normalizacyjny (niem. Das Deutsche Institut für Normung – DIN),
  • Zrzeszenie Niemieckich Elektroników (niem. Verband Deutscher Elektroniker e.V. – VDE),
  • Zrzeszenie Nadzoru Technicznego (niem. Technischer Überwachungsverein – TÜV).

 

Niemieckie oznaczenia towarów

Co więcej, producenci towarów sprzedawanych na terenie Niemiec, muszą używać odpowiednich oznaczeń (mogą się one znaleźć bezpośrednio na produkcie lub w jego opisie). Kontrolą przestrzegania tych wymogów zajmuje się: Niemiecki Instytut Zapewniania Jakości i Znakowania (niem. Das Deutsche Institut für Gütersicherung und Kennzeichnung e.V.)

 

Opakowania

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są opakowania. Od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowa ustawa, według której przedsiębiorcy mają obowiązek zarejestrować się  w  niemieckim centralnym rejestrze opakowań oraz uczestniczyć na terytorium tego państwa w systemie dualnym odbioru i odzysku śmieci. Oznacza to konieczność podpisania umowy licencyjnej z niemiecką organizacją zajmującą się odpadami i wniesienie opłat. Za sprzedaż towarów bez wymaganej rejestracji w niemieckim centralnym rejestrze opakowań i nie podpisanie umowy z firmą zajmującą się odpadami obowiązuje kara w wysokości do 200 tys euro. Obowiązek ten dotyczy tylko przedsiębiorców działających w relacji B2C.

 

Podobne artykuły: