23 grudnia 2019
eko firma

Eko firma, czyli jak zostać firmą przyjazną środowisku?

Uznanie znaczenia środowiska w naszym życiu i działania zmierzające do jego ochrony, to już nie tylko modny trend, ale konieczność. Rozwój technologii umożliwił nam zbadanie wartości przyrody dla naszego życia i wpływu jaki na nią mamy. Szacuje się, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma jeszcze szansę zmienić cokolwiek w tej kwestii na lepsze. Ochrona środowiska to obecnie jedno z największych wyzwań przed jakimi stoimy. I chociaż największy wpływ na zahamowanie negatywnego wpływu człowieka na środowisko będą miały prawdopodobnie postanowienia rządów Państw, to nie należy lekceważyć zmian wprowadzanych przez pojedyncze osoby lub firmy. W końcu żyjemy w społeczeństwie i przejmujemy od siebie dobre i złe nawyki. W kwestii ochrony środowiska zdecydowanie lepiej mieć te dobre, dlatego poniżej przedstawiamy pięć sposobów, jak zostać firmą przyjazną środowisku. 

 

Jak zostać firmą przyjazną środowisku?

 

1. Zachęcaj do korzystania z “Zielonego” transportu

Zielony transport nie oznacza całkowitej rezygnacji z dojeżdżania do pracy samochodem, ale dokonywanie lepszych wyborów podróży i efektywnego wykorzystania zasobów. Aby zostać firmą przyjazną środowisku zachęcaj pracowników do korzystania z transportu publicznego lub wspólnych podróży samochodem do biura. Można także iść o krok dalej i wprowadzić dni pracy zdalnej i nagrody za dojazd do biura rowerem. Te z pozoru małe zmiany mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Zmniejszenie liczby samotnych przejazdów samochodem nie tylko poprawi jakość powietrza, zmniejszy ślad węglowy twojej firmy, ale również pomoże zbudować silną więź między pracownikami i podkreśli zaangażowanie firmy w ochronę środowiska.

 

2. Ogranicz zużycie papieru

Żyjemy w czasach, w których nowoczesne technologie umożliwiają znaczne ograniczenie zużywanego papieru. Niestety jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do tego nośnika informacji, pomimo iż wiemy, że  zmniejszenie zużycia papieru w firmie (i nie tylko) jest bardzo korzystne dla środowiska. Nowoczesne technologie, takie jak smartfony i tablety, pamięć online, hosting w chmurze, e-maile umożliwiają tworzenie i dystrybucję dokumentów elektronicznych. Aby zostać firmą przyjazną środowisku firmy powinny zachęcać do elektronicznego udostępniania dokumentów i unikać niepotrzebnego drukowania. Minimalizacja zużycia papieru oznacza także obniżenie kosztów. Warto więc przemyśleć sens korzystania z faxu, zacząć kupować papier pochodzący z recyklingu, przejść na prowadzenie elektronicznej dokumentacji (zobacz: digitalizacja dokumentacji dla biegłych rewidentów oraz SaldeoSMART dla firm i biur rachunkowych).

 

3. Używaj produktów przyjaznych dla środowiska w biurze

Nie zawsze istnieje możliwość, aby zaopatrywać firmę wyłącznie w produkty przyjazne środowisku. Nie warto jednak być zerojedynkowym w tej kwestii  i skoncentrować się na jednym lub kilku produktach lub obszarach, w których można je wprowadzić. Przykładowo może to być bardziej ekologiczna elektronika (gdy akurat potrzebujemy zakupić nowy sprzęt), nietoksyczne wkłady atramentowe do drukarki z możliwością wielokrotnego napełniania, użycie wody filtrowanej zamiast wody butelkowanej. Każda firma jest inna, potrzebuje i używa innych produktów, a perspektywa osoby robiącej zakupy do firmy może być ograniczona,  dlatego warto zaprosić pracowników do tej inicjatywy prosząc o ich sugestie / propozycje zmiany produktów używanych w firmie na te bardziej ekologiczne.

 

4. Oszczędzaj energię elektryczną

Małe zmiany potrafią zrobić największą różnicę. Firmy mogą zmniejszyć zużycie energii w miejscu pracy, stosując takie praktyki, jak wyłączanie komputera i listew zasilających, gdy nie są używane. Bardzo często okazuje się także, że pracownicy nie są przyzwyczajeni do gaszenia światła w biurze lub w łazience, gdy z nich wychodzą. W pierwszym przypadku pomocne może być wyznaczenie osoby, w każdym dziale w firmie, która wprowadzi ten dobry nawyk w firmie i będzie kontrolować jego realizację. W przypadku łazienki sposobem na redukcję zużycia energii może być czujnik ruchu, dzięki któremu światło zapala się, gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu i gasi, gdy nikogo w nim nie ma. Kolejnym obszarem, w którym istnieje możliwość zaoszczędzenia energii elektrycznej jest klimatyzacja, a konkretnie przeprogramowanie termostatu dwa razy w roku, gdy temperatury są najmniejsze lub największe, co pozwala na redukcję kosztów związanych z jej pracą. 

 

5. Edukuj pracowników 

Początkowo wszelkie zmiany dotyczące ochrony środowiska napotykają na opór ze strony pracowników, którzy wychodzą z założenia, że jeden człowiek lub jedna firma nie będą miały wielkiego wpływu na całokształt i jeżeli coś jest wygodne to po co to zmieniać. Warto uświadamiać pracowników, że zmiany, które chcemy wprowadzić nie są chwilowe i nie zrezygnujemy z ich wprowadzenia. Można to osiągnąć dając dobry przykład, wytyczając osoby, które będą kontrolować przestrzeganie nowych zasad, wprowadzając programy z nagrodami. a także nieustannie poszerzając wiedzę poprzez szkolenia pracowników na temat ekologicznych metod pracy. 

 

Eko firma – #GoGreen with DATEV.pl

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą DATEV.pl, która przybliży Państwa do zostania firmą przyjazną środowisku: