10 grudnia 2021

Drugi etat w Niemczech



W artykule wyjaśnimy, o czym musisz pamiętać, jeśli rozważasz wielozatrudnienie (Mehrfachbeschäftigung), zarówno jako szef, jak i jako pracownik.

Jeszcze kilka lat temu pojęcie wielozatrudnienia było mało popularne. Większość pracowników pracowała na pełen etat u jednego pracodawcy. Od kilku lat jednak zauważalnie wzrasta liczba osób wykonujących pracę wieloetatową. Zgodnie z badaniami Federalnej Agencji Zatrudnienia, zatrudnienie wielokrotne stale wzrasta. Około dziesięciu procent wszystkich zatrudnionych osób ma dwie lub więcej prac, a tendencja jest rosnąca. Co warto wiedzieć o wielozatrudnieniu — z perspektywy pracownika i pracodawcy?



Czym jest wielozatrudnienie?


Wielozatrudnienie (Mehrfachbeschäftigung) definiuje sytuację, kiedy pracownik pracuje dla dwóch lub kilku pracodawców. Może ono przybierać różnorakie formy:

  • etatowe zatrudnienie + Minijob;
  • etatowe zatrudnienie + praca krótkoterminowa;
  • etatowe zatrudnienie + Minijob + praca krótkoterminowa;
  • etatowe zatrudnienie + samozatrudnienie.


Ważne: zgodnie z ustawą o czasie pracy, pracownicy mogą pracować średnio tylko 48 godzin tygodniowo. Warto o tym pamiętać, rozważając zatrudnienie pracownika, który pracuje już dla innego przedsiębiorstwa.



Czy wszyscy pracodawcy mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie?


Czy pracodawca zatrudniający pracownika, który pracuje także w innej firmie, ma obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych? Wiele zależy tu przede wszystkim od rodzaju stosunku pracy oraz wartości wynagrodzenia. I tak:



Praca główna + Minijob do 450 euro

Pracodawca, który zatrudnił pracownika do Minipracy, nie płaci się składek na ubezpieczenie zdrowotne, długoterminowe i na wypadek bezrobocia. Musi jedynie zgłosić pracownika do Minijobzentrale i ubezpieczyć go w kasie chorych od następstw nieszczęśliwych wypadków.



Praca główna + praca dodatkowa w ramach zatrudnienia krótkoterminowego

Pracodawca, który zatrudnił pracownika w ramach krótkotrwałego zatrudnienia, nie płacisz składek na ubezpieczenie zdrowotne, długoterminowe, emerytalne i na wypadek bezrobocia. Musi jedynie zgłosić pracownika do Minijobzentrale i ubezpieczyć go w kasie chorych od następstw nieszczęśliwych wypadków.



Praca główna + więcej niż jedna praca dodatkowa na zasadzie Minijob


Za pierwszą Minipracę nie płacisz składek na ubezpieczenie zdrowotne, długoterminową opiekę i ubezpieczenie od bezrobocia.

Druga Minipraca podlega składkom na ubezpieczenie zdrowotne, opiekę długoterminową i emerytalne.

Przykład:

Praca główna: 1 200 euro
Minijob A od 1 stycznia: 450 euro
Minijob B od 1 sierpnia: 350 euro
Minijob A pozostaje bezskładkowa, z wyjątkiem ubezpieczenia emerytalnego.
Minijob B jest dodawana do pracy głównej i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, zdrowotnemu i opiece długoterminowej.



Praca główna + praca dodatkowa z zarobkami powyżej 450 euro

 

Od zarobków w wysokości 450 euro należy dodatkowo opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne, emerytalne i na wypadek bezrobocia w pracy dodatkowej.

W przypadku pracownika, który ma kilka Minijob-ów, ale nie ma głównej pracy podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, dochody z nich są sumowane. Jeśli łączny dochód przekroczy limit 450 euro, mini prace nie są już zwolnione z ubezpieczenia.



Etat połączony z samozatrudnieniem

Jeśli pracownik zdecyduje się na połączenie pracy etatowej z samozatrudnieniem, powinien pamiętać, że jego działalność powinna dotyczyć innej dziedziny niż stałe zatrudnienie. Jeśli będzie inaczej, będzie bowiem stanowił bezpośrednio konkurencję dla swojego przełożonego. Co ważne, przy takiej konstrukcji pracodawca powinien wyrazić pisemną zgodę na pracę w niepełnym wymiarze godzin.



Czy pracodawca może zabronić wykonywania pracy dodatkowej?


To zależy. Zasadniczo pracodawca nie może zabronić wykonywania pracy dodatkowej. Pod warunkiem jednak, że kolejne zajęcie nie przeszkadza w wykonywaniu regularnych obowiązków. Jeśli Twój pracownik po wyjściu z biura dorabia w lokalu gastronomicznym i permanentnie przychodzi do pracy zmęczony, zabronienie wykonywania dodatkowego zajęcia może okazać się zasadne.



Źródło:
https://www.aok.de/pk/uni/inhalt/zweitjob-und-krankenversicherung/
https://www.gesetze-im-internet.de/arbzg/BJNR117100994.html