11 maja 2022

Dodatek mieszkaniowy Wohngeld — czym jest i kto może o niego wnioskować?

Dodatek mieszkaniowy (Wohngeld) to świadczenie socjalne wypłacane jako dopłata do czynszu dla najemców i właścicieli nieruchomości. Jego głównym celem jest zapewnienie ekonomicznego bezpieczeństwa życia zgodnie z podstawowymi potrzebami. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać Wohngeld? Ile wynosi jego kwota? Gdzie złożyć wniosek? 


Dodatek mieszkaniowy to wsparcie ze strony państwa dla obywateli, którzy otrzymują niskie miesięczne dochody. Nie stanowi on pełnego pokrycia wszystkich kosztów mieszkaniowych, lecz dotację państwową na pokrycie ich części. Kwestie związane z Wohngeld reguluje treść Ustawy o zasiłku mieszkaniowym (WoGG) oraz Kodeks socjalny (SGB).



Kto może dostać Wohngeld?

O dodatek mieszkaniowy może wnioskować każdy obywatel Niemiec oraz cudzoziemiec, posiadający aktualne pozwolenie na pobyt,  który ma wystarczające dochody na pokrycie kosztów utrzymania (tzw. dochód minimalny), ale nie osiąga dochodów wystarczających na pokrycie kosztów mieszkaniowych. Wohngeld mogą otrzymać zarówno właściciele mieszkań, jak i najemcy. W zależności od sposobu użytkowania, lokatorzy otrzymują dopłaty do czynszu, a właściciele nieruchomości mieszkalnych — dopłaty do obciążeń.

Dodatek mieszkaniowy w formie dopłaty do czynszu może otrzymać osoba, która jest:

  • najemcą lub podnajemcą mieszkania albo pokoju;
  • użytkownikiem praw użytkowania podobnych do najmu, takich jak np. stałe prawo pobytu;
  • mieszkańcem domu (zgodnie z definicją zawartą w Home Act).


Dodatek mieszkaniowy w formie dopłaty do obciążeń może otrzymać osoba, która jest:

  • właścicielem domu lub mieszkania;
  • właścicielem gospodarstwa rolnego, które spełnia określone prawem wymogi;
  • właścicielem budynku dziedziczonego;
  • użytkownikiem, który korzysta z podobnych do własności praw, np. prawa stałego pobytu czy prawa użytkowania wieczystego.


Ważne: Warunkiem uzyskania dopłaty do obciążeń jest zamieszkiwanie we własnej nieruchomości i ponoszenie związanych z tym kosztów.

 

Osoby otrzymujące płatności transferowe nie są uprawnione do otrzymywania zasiłku mieszkaniowego. W tym przypadku ustawodawca zdecydował, że dodatek na pokrycie kosztów mieszkaniowych musi być pokrywany ze świadczeń transferowych. Te świadczenia transferowe obejmują zasiłek dla bezrobotnych II (Hartz IV) oraz świadczenia socjalne zgodnie z SGB II.



Ile wynosi kwota dodatku mieszkaniowego?

Kwota dodatku mieszkaniowego nie jest ściśle określona. Zależy od trzech czynników:

  • wysokości czynszu lub obciążenia;
  • wysokości dochodu gospodarstwa domowego;
  • liczby osób w gospodarstwie domowym.


Przykład. W 2020 roku średnia wysokość dodatku mieszkaniowego dla osób otrzymujących dodatek mieszkaniowy w Bawarii wynosiła 179 euro miesięcznie. Nadrenia Północna-Westfalia w tym samym roku wypłacała swoim beneficjentom dodatku mieszkaniowego średnio 195 euro.



Przez jaki okres można dostawać Wohngeld?

Urząd przyznaje dodatek mieszkaniowy zasadniczo na okres 12 miesięcy (okres ten może być krótszy lub dłuższy). Środki wypłaca dopiero od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Ubiegania się o zasiłek mieszkaniowy z mocą wsteczną nie jest więc możliwe.

 

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Przepisy prawne dotyczące zasiłku mieszkaniowego nie zawsze są proste i łatwe do interpretacji. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz prawo do świadczenia, złóż wniosek o jego przyznanie. Możesz zrobić to w urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy. Biuro ds. dodatków mieszkaniowych sprawdza zasadność wniosku i podejmuje decyzję — w każdym przypadku w indywidualny sposób.



Zasiłek mieszkaniowy — zmiany w 2022 r.

Na początku 2022 roku dostosowano wysokość zasiłku mieszkaniowego do zmian w wysokości czynszów i dochodów. Dzięki temu jego kwota wzrosła średnio o 13 euro miesięcznie. Głównym celem takiej decyzji było umożliwienie rodzinom i osobom starszym pozostanie w znanym im środowisku życia. Na zmianie skorzystało około 640 tys. gospodarstw domowych. W przyszłości automatyczna korekta będzie przeprowadzana co dwa lata. Każda osoba, która otrzymała zasiłek mieszkaniowy w okresie od października 2021 r. do marca 2022 r. i mieszka sama, w 2022 otrzyma dodatkowy zasiłek na ogrzewanie w wysokości 270 euro. W przypadku dwóch osób kwota wyniesie 350 euro, a za każdego kolejnego współlokatora – 70 euro.



Źródło:
https://www.sozialgesetzbuch-sgb.de
https://www.gesetze-im-internet.de/wogg/