24 sierpnia 2018
Dni wolne od pracy w Polsce i w Niemczech w 2019 roku

Dni wolne od pracy w Polsce i w Niemczech w 2019 roku

 

Praca w Niemczech, jak w każdym obcym kraju, wymaga poznania innych zwyczajów, znajomości języka, przepisów lokalnego prawa i finansów. Pomimo bliskości geograficznej istnieje sporo różnic kulturowych między naszymi krajami. Mają one przełożenie na rodzaj i daty świąt o charakterze narodowym i religijnym, a co za tym idzie przekładają się na kalendarz dni wolnych od pracy. Niektóre ze świąt państwowych w Niemczech pokrywają się z tymi obchodzonymi w Polsce. Występują jednak pewne różnice, o których osoby wybierające się do pracy do Niemiec powinny wiedzieć.

W przeciwieństwie do Polski, Niemcy to republika federalna, co oznacza, że każdy z landów może obchodzić święta trochę inaczej. Wiele zależy od lokalnej tradycji oraz wyznania, jakie w danym miejscu jest religią obowiązującą. Polacy najczęściej wybierają do pracy w Niemczech takie landy jak Brandenburgia, Bawaria, Nadrenia – Północna Westfalia i Badenia-Wirtembergia. Poniżej przygotowaliśmy Kalendarz, z którego dowiedzą się Państwo, jakie Święta obchodzone są w Niemczech ogólnokrajowo, a które z nich tylko w poszczególnych landach.

Różnice w kalendarzu polskim i niemieckim

Większość świąt w niemieckim kalendarzu jest nam dobrze znana, bo Polacy również je obchodzą. Wiele  z nich to święta kościelne, związane z tradycją chrześcijańską. Nieznane są nam natomiast te ze świąt, które związane  są z niemieckimi wydarzeniami historycznymi oraz innymi odłamami religii. Informacje na temat tych świąt z całą pewnością przydatne będą dla osób, które wybierają się do pracy w Niemczech. Poniżej więc umieszczamy krótki opis świąt niemieckich, z którymi związane są dni wolne od pracy.

Dni wolne w Niemczech, których nie ma w polskim kalendarzu

  • Poniedziałek po zesłaniu Ducha Świętego (10 czerwca) 

W Niemczech poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego jest dniem wolnym od pracy. W ten dzień do pracy nie idą także Austriacy, Belgowie, Holendrzy, Francuzi, Hiszpanie, Szwajcarzy, Norwegowie, Węgrzy i Duńczycy. Ciekawostką jest to, że w Polsce poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego dzień również był kiedyś dniem wolnym. Dyskusje na temat ustanowienia tego dnia wolnym od pracy w Polsce wciąż powracają w formie petycji do naszego Senatu. Na chwilę obecną jednak nie udało się podjąć żadnej decyzji w tej sprawie.

  • Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października)

Jest to niemieckie święto państwowe obchodzone ku pamięci Zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Świętuje cały kraj, ale najbardziej uroczyście obchodzą je mieszkańcy Berlina, gdzie odbywa się trzydniowy festiwal pełen koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. 3 października jest w Niemczech dniem wolnym od pracy.

  • Święto reformacji (31 października) 

Jest to jedno z ważniejszych świąt w Niemczech obchodzone przez Kościoły protestanckie na pamiątkę wystąpienia Marcina Lutra w Witenberdze w 1517 roku. Obchodom święta towarzyszy nabożeństwo i odśpiewanie hymnu reformacji autorstwa Marcina Lutra pt. „Warownym grodem jest nasz Bóg”. Święto Reformacji obchodzi się po to, aby przypomnieć, że odnowa, która dokonała się w XVI wieku, nie była wydarzeniem jednorazowym, ale jest procesem. Procesem, który polega na ciągłym i żmudnym naprawianiu swego życia, dążeniu do bliskości z Bogiem, do oczyszczenia i odnowy (reformy). Święto reformacji jest świętem ustawowym tylko w niektórych landach, takich jak Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia Anhalt, Turyngia.

  • Dzień pokuty i modlitwy (20 listopada) 

Jest to święto obchodzone przez Kościoły ewangelickie, dla których jest to przede wszystkim dzień zadumy i reorientacji. Przy czym nie chodzi tutaj o pokutę za popełnione grzechy, lecz powrót do Boga poprzez zastanowienie się nad swoją postawą i zachowaniem. Aktualnie Dzień Pokuty i Modlitwy jest uznawany jako oficjalne święto tylko w jednym landzie. Zgodnie z Ustawą o Świętach landu Saksonia (SächsSFG), Dzień Pokuty i Modlitwy jest świętem, a co za tym idzie dniem wolnym od pracy. W związku z tym wszyscy, którzy mieszkają na terenie Saksonii mają w ten dzień wolne. W pozostałej części Niemiec dzień ten jest normalnym dniem roboczym.

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2019 roku w Polsce i w Niemczech

POLSKA

NIEMCY

 

DATA

NAZWA ŚWIĘTA

DATA

NAZWA ŚWIĘTA

GDZIE?

 1 STYCZNIA

 6 STYCZNIA

Nowy rok

Trzech króli

 1 STYCZNIA

6 STYCZNIA

Nowy Rok (Neujahr)

Trzech króli (Heilige Drei Könige)

Ogólnokrajowe

BW, BY, ST

21 KWIETNIA

22 KWIETNIA

Wielkanoc

Poniedziałek wielkanocny

21 KWIETNIA

22 KWIETNIA

Wielkanoc (Ostersonntag)

Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag)

BB

Ogólnokrajowe

1 MAJA

Święto pracy

1 MAJA

Święto pracy (Tag der Arbeit)

Ogólnokrajowe

3 MAJA

Święto konstytucji 3 maja

     

2 CZERWCA

Wniebowstąpienie Pańskie

30 MAJA

Wniebowstąpienie Pańskie

(Christi Himmelfahrt

Bawaria

9 CZERWCA

Zesłanie ducha Świętego (Zielone Świątki)

9 CZERWCA

Zielone Świątki (Pfingstsonntag)

BB

 

 

10 CZERWCA

Poniedziałek po Zesłaniu ducha świętego (Pfingstmontag)

Ogólnokrajowe

20 CZERWCA

Boże Ciało

20 CZERWCA

Boże Ciało (Fronleichnam)

BW, BY, HE, NW, RP, SL

   

 8 SIERPNIA

Święto Ogłoszenia Pokoju (Friedensfest)

 BW, Aigsburg

15 SIERPNIA

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

15 SIERPNIA

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (Mariä Himmelfahrt)

BY, SL

 

 

3 PAŹDZIERNIKA

 

Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)

Ogólnokrajowe

 

 

 

31 PAŹDZIERNIKA

Święto Reformacji (Reformationstag)

BB, MV, SN, ST, TH

1 LISTOPADA

Wszystkich Świętych

1 LISTOPADA

Wszystkich Świętych (Allerheiligen)

BW, BY, NW, RP, SL

11 LISTOPADA

Święto Niepodległości

 

 

 

 

 

20 LISTOPADA

Dzień pokuty i modlitwy (Buß- und Bettag)

SN

25 GRUDNIA

26 GRUDNIA

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie dzień 2

25 GRUDNIA

26 GRUDNIA

Boże Narodzenie (Weihnachtstag)

Boże Narodzenie (Zweiter Weihnachtsfeiertag)

Ogólnokrajowe

Ogólnokrajowe

 

Kalendarz Świąt i dni wolnych w Polsce i w Niemczech 2019 do pobrania

Kalendarz Świąt i dni wolnych w Polsce i w Niemczech 2019 do pobrania