25 marca 2019

DATEV.pl w Poradniku Biznesu

Zapraszamy do lektury wywiadu z CEO DATEV.pl – Piotrem Franciszkowskim, który ukazał się na łamach portalu Poradnik Biznesu.

DATEV.pl – PARTNER DO ROZWOJU BIZNESU W POLSCE I W NIEMCZECH

Według najnowszych danych już ponad 7 tysięcy niemieckich przedsiębiorstw jest związanych z Polską. Każde z nich musi codziennie stawiać czoła wyzwaniom wynikającym z różnic w przepisach czy niekompatybilnością systemów informatycznych utrudniających raportowanie. Odpowiedzią na te potrzeby jest oferta firmy DATEV.pl, której Prezes udzielił nam wywiadu.

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się niemieckie przedsiębiorstwa posiadające oddziały w Polsce?

Pierwszym i najbardziej oczywistym jest odmienny system podatków i rachunkowości. Dość powszechnym wyzwaniem są też problemy komunikacyjne, które wynikają z nieznajomości profesjonalnej terminologii księgowo-podatkowej obcego kraju. Utrudnione raportowanie finansowe między spółką zależną a spółką matką wynikające z braku integracji systemów księgowo-finansowych to kolejne wyzwanie, z którym pomagamy się zmierzyć.

W dalszej kolejności, ale nie mniej ważnej, są wyzwania takie jak: rozliczanie składek ZUS, niekompatybilność systemów informatycznych (przesyłanie faktur rejestrowanych w systemach w jednym kraju do systemów w drugim kraju) oraz delegowanie pracowników z Polski do Niemiec.

Jak DATEV.pl może pomóc firmie niemieckiej, która prowadzi biznes w Polsce?

Oferujemy kompleksowe wsparcie dla firm niemieckich prowadzących biznes w Polsce, posiadających tu swoje spółki podległe lub macierzyste korporacje a także tym, które są planują wejść i prowadzić działalność w Polsce. Nasza oferta obejmuje integrację niemieckich programów DATEV z polskimi systemami finansowymi oraz tworzenie przejrzystych systemów raportowania finansowego dla niemiecko-polskich biznesów z uwzględnieniem opracowania koncepcji merytorycznej i zbudowania narzędzi informatycznych do obsługi procesów raportowania.

Oferujemy również pomoc merytoryczną i językową w prawidłowym opracowaniu korespondujących ze sobą planów kont polskich i niemieckich. Wspieramy także w dostosowaniu niemieckich i polskich programów kadrowych dla prawidłowych rozliczeń składek ZUS i rozliczeń pracowników delegowanych.

Co więcej, rekomendujemy doradców podatkowych zarówno w Polsce jak i Niemczech specjalizujących się w obsłudze podmiotów polsko niemieckich.

Jakie najważniejsze benefity ma z takiego wsparcia niemiecki przedsiębiorca?

Jedną z korzyści dla niemieckiego przedsiębiorcy jest poczucie bezpieczeństwa, bo dzięki wsparciu DATEV.PL nie musi już obawiać się błędów wynikających ze wspomnianych wcześniej wyzwań. Kolejną jest odzyskanie czasu, który wcześniej tracony był na samodzielne poszukiwanie informacji, czy poszukiwanie sprawdzonych, kompetentnych fachowców. Z DATEV.pl niemiecki przedsiębiorca ma do dyspozycji partnera, który płynnie komunikuje się w języku polskim i niemieckim oraz zna terminologię fachową. Ponadto otrzymuje przejrzysty system controllingowo-księgowy oraz program kadrowy dostosowany do prawidłowych rozliczeń składek ZUS i pracowników delegowanych. Dzięki temu nie musi się obawiać błędów podczas kontroli urzędów, a odzyskany czas może wykorzystać na rozwój firmy.

 

Piotr Franciszkowski

CEO DATEV.pl