11 marca 2022

Czym jest niemiecka instytucja SOKA-Bau i kiedy polscy przedsiębiorcy muszą do niej dołączyć?

Z usług instytucji SOKA-Bau (Sozialkassen der Bauwirtschaft) korzysta około miliona pracowników, 80 000 pracodawców, 40 000 stażystów i 360 000 emerytowanych specjalistów budowlanych. Czym jest w praktyce? Jake są jej główne zadania i w jakich okolicznościach polscy przedsiębiorcy muszą do niej dołączyć?

Praca w branży budowlanej wyróżnia się specyficznymi warunkami: częstymi zmianami pracodawców, brakiem stacjonarnych zakładów produkcyjnych, niewielkimi strukturami biznesowymi i silną zależnością od pogody. Takie realia niosą pracownikom branży szereg wyzwań: ograniczenia w zakresie urlopu wypoczynkowego podyktowane częstą zmianą pracodawcy, odczuwalne straty w ustawowej emeryturze spowodowane przerwami w zatrudnieniu czy zaniżanie wynagrodzenia na skutek ogromnej konkurencji i niskich płac. Aby zabezpieczyć interesy pracowników branży budowlanej, eliminując nieuczciwe praktyki i premiując uczciwe działania, powołano do życia organizację SOKA-Bau.



Czym jest SOKA-Bau?

SOKA-bau jest instytucją, która łączy pod jednym dachem:

  • założony w 1949 roku ULAK — fundusz urlopowy i fundusz odszkodowań płacowych branży budowlanej;
  • Zusatzversorgungskasse des Baugewerbes AG ZVK — Uzupełniający Fundusz Emerytalny Budownictwa AG założony w 1957 roku.


Oba fundusze zrzeszają strony układów zbiorowych w branży budowlanej (Hauptverband der Deutschen Bauindustrie e. V., Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt oraz Zentralverband des Deutschen Baugewerbes e. V.).



Jakie są główne zadania SOKA-Bau?

SOKA-Bau świadczy usługi w celu uzupełnienia luk w ubezpieczeniu spowodowanych typowymi problemami branży. W ten sposób wprowadza w życie przepisy branżowe uzgodnione w Układzie Zbiorowym Pracy dotyczącym procedury funduszu socjalnego w budownictwie (VTV) oraz w innych układach zbiorowych.

Do głównych zadań należą: świadczenie usług dostosowanych do specyficznej sytuacji w branży budowlanej, wdrażanie branżowych przepisów uzgodnionych w układzie zbiorowym, zabezpieczanie uprawnienia urlopowe, zakładowe programy emerytalne i dofinansowanie szkoleń dla wszystkich pracowników i firm z branży budowlanej.

  • W branży budowlanej często dochodzi do przerwania stosunku pracy. Zgodnie z ustawą federalną o urlopach, pracownicy nie mieliby prawa do pełnego urlopu wypoczynkowego. W takich okolicznościach SOKA-Bau zabezpiecza prawo do urlopu w ramach procedury urlopowej, sumując wszystkie okresy zatrudnienia w firmach budowlanych. Jeśli pracownicy są ubezpieczeni w SOKA-Bau, nie prowadzą konta urlopowego u pracodawcy, lecz w funduszu socjalnym. Prawo do urlopu jest zatem niezależne od okresu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie i opiera się na okresie zatrudnienia w budownictwie.

  • Brak ciągłości zatrudnienia często wpływa również na składki na ubezpieczenie emerytalne. W ramach rekompensaty pracownicy otrzymują dodatkowe, uzgodnione w układzie zbiorowym, świadczenie emerytalne za pośrednictwem SOKA.
  • Ze względu na fakt, że tylko nieliczne podmioty prowadzą szkolenia zawodowe dla pracowników branży budowlanej, SOKA-Bau Soka-Bau oferuje także wsparcie finansowe na szkolenia i finansuje szkolenia międzyzakładowe. Jeśli pracodawca sam zapewnia wszystkie usługi szkoleniowe, Soka-Bau przejmuje następujące części wynagrodzenia za szkolenia:
    – w pierwszym roku szkolenia → dziesięć miesięcy dodatku szkoleniowego,
    – w drugim roku → sześć miesięcy,
    – w trzecim roku → jeden miesiąc.

    W przypadku szkoleń międzyzakładowych Soka-Bau zwraca firmie szkoleniowej całość opłat i kosztów szkolenia oraz zakwaterowania w internacie, a także koszty podróży z domu do ośrodka szkoleniowego. W zamian za to uczestnik szkolenia musi być zwolniony z pracy na czas szkolenia międzyzakładowego, ośrodek szkoleniowy musi być wpisany na listę SOKA-Bau.

 

Kto musi płacić składki na SOKA-Bau?


Składki na Soka-Bau muszą płacić pracodawcy, którzy na mocy układu zbiorowego uczestniczą w procedurze funduszu socjalnego w branży budowlanej. Ze względu na fakt, że układ zbiorowy jest ogólnie wiążący, wszystkie przedsiębiorstwa w branży budowlanej muszą je regulować. Dotyczy to jednak wyłącznie tych, w których działalność budowlana jest wykonywana przez ponad 50% czasu pracy.


W jakich okolicznościach polscy przedsiębiorcy muszą dołączyć do SOKA-Bau?


Obowiązek rejestracji w kasie i opłacania składek do SOKA-Bau mają polscy przedsiębiorcy budowlani, którzy delegują pracowników do Niemiec, realizują na tym terenie zlecenia lub świadczą usługi.

 


Źródło:
https://www.soka-bau.de