25 sierpnia 2022

Czy po zakończeniu pracy sezonowej pracownikom przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Wielu niemieckich pracodawców — zwłaszcza w najbardziej gorących dla swoich biznesów sezonach — korzysta z usług pracowników sezonowych. W artykule wyjaśnimy, czy po zakończeniu pracy sezonowej zatrudnionym przysługuje zasiłek dla bezrobotnych.


Praca sezonowa jest rodzajem zatrudnienia krótkoterminowego, a do uregulowania stosunku pracy stosuje się umowy na czas określony. W większości przypadków umowa o pracę na czas określony gwarantuje, że pracodawca nie będzie musiał płacić ani zatrudniać pracownika dłużej, niż jest to potrzebne do zarządzania pracą. Dopuszczalne są zarówno terminy kalendarzowe (np. od 1 czerwca do 31 października), jak i inaczej definiowalne daty końcowe, które są niezależne od wpływu pracodawcy (np. do pierwszych opadów śniegu). Ani pracodawca, ani pracownik nie mogą wypowiedzieć umowy w czasie trwania umowy na czas określony. Możliwe jest jednak rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.



Minimalna płaca przy pracy sezonowej

Czy za pracę sezonową wypłacane jest minimalne wynagrodzenie? Pracownikom sezonowym przysługuje ustawowa płaca minimalna wynosząca obecnie (od lipca 2022 r.) 10,45 euro brutto za godzinę.


Praca sezonowa a zasiłek dla bezrobotnych

Czy po zakończeniu pracy sezonowej pracownicy mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Tak. Nawet jeśli praca sezonowa jest krótkotrwałym stosunkiem pracy, to po jej zakończeniu przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I). Arbeitslosengeld I, określany także jako ALG 1 jest świadczeniem wypłacanym przez niemiecki system ubezpieczeń od bezrobocia. Jego celem jest pomoc w zapobieganiu trudnościom finansowym w przypadku braku pracy i były pracownik może dostać go przez maksymalnie przez trzy do 24 miesięcy, w zależności od okresu kwalifikacyjnego i wieku.

Osoba zakwalifikowana do otrzymania świadczenia dostaje je z reguły wtedy, kiedy była zatrudniona przez co najmniej dwanaście miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat i była zobowiązana do opłacania składek. Od kilku lat istnieje jednak wyjątek dla pracowników sezonowych.

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, pracownik musi być zatrudniony przez co najmniej
6 miesięcy i musi podlegać obowiązkowi odprowadzania składek lub pozostawać w innym stosunku obowiązkowego ubezpieczenia. To ostatnie ma miejsce np. w przypadku, gdy otrzymywał świadczenia z tytułu choroby lub urazu.



Jak długo po pracy sezonowej wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Okres uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych po pracy sezonowej wynosi sześć miesięcy.

Osoby, które w odpowiednim czasie (przed zakończeniem pracy sezonowej) złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, otrzymają świadczenie przez okres sześciu miesięcy bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia. W przypadku trwałego okresu zatrudnienia pracownik może otrzymywać ALG I dłużej. Okoliczność ta nie występuje jednak w przypadku pracy sezonowej. Jeżeli do końca okresu obowiązywania prawa do zasiłku pracownik nie zalazł nowego zatrudnienia, powinien złożyć wniosek o przyznanie Hartz 4.



Ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych dla pracowników sezonowych?

Wysokość zasiłku Arbeitslosengeld I oblicza się na podstawie wynagrodzenia brutto. Jego kwota zależy więc od tego, ile pracownik zarabiał w czasie pracy sezonowej.



Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych po pracy sezonowej?

Aby otrzymać Arbeitslosengeld I, pracownicy sezonowi muszą zarejestrować się (osobiście lub elektronicznie) jako osoby bezrobotne w Federalnej Agencji Pracy. Musi to nastąpić najpóźniej w pierwszym dniu bezrobocia. Rejestracja może nastąpić także wtedy, gdy pracownik wie już, że utraci pracę w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

 


Źródło:
https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_3/