8 września 2022

Bezzwrotne dotacje, niskooprocentowane pożyczki, gwarancje bankowe — sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć jako przedsiębiorca


Chcesz rozwijać biznes pomimo globalnego kryzysu? Sięgnij po bezzwrotną dotację, atrakcyjnie oprocentowana pożyczkę lub gwarancję bankową. W artykule wyjaśnimy, na jakie wsparcie możesz liczyć.


Do realizacji inwestycji zapewniających możliwość rozwoju i poprawiających rentowność firmy potrzeba zazwyczaj sporego kapitału. Dzięki atrakcyjnym programom wsparcia pozyskasz środki finansowe na wyjątkowo korzystnych warunkach. Na jaką pomoc możesz liczyć?



3 formy wsparcia, z których możesz skorzystać jako przedsiębiorca

Wsparcie dla niemieckich przedsiębiorców może przybierać formę bezzwrotnych dotacji, celowych, atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek czy gwarancji bankowych. Zazwyczaj udziela go rząd federalny, kraje związkowe, gminy lub UE.


1. Dotacje dla przedsiębiorstw

Bezzwrotne dotacje pozwalają na otrzymanie określonej warunkami programu bezzwrotnej sumy. Niezbędnym elementem otrzymania dotacji jest spełnienie określonych wymagań i przeznaczenie środków finansowych na konkretny cel. Wnioski o dofinansowanie programów grantowych należy składać w instytucjach przyznających dotacje lub w agencjach zarządzających projektami.


2. Pożyczki celowe

Kolejną formą wsparcia są pożyczki z banku rozwoju. Ich cechą charakterystyczną są preferencyjne warunki:

  • niższe niż standardowe oprocentowanie;
  • okresy bezodsetkowe;
  • wydłużone terminy spłaty.

Wniosek złożysz za pośrednictwem odpowiedniego banku lub kasy oszczędnościowej.



3. Gwarancje bankowe

Gwarancje bankowe nie zapewniają przedsiębiorcom dodatkowych środków finansowych. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kredytodawców i ułatwienie pozyskanie niezbędnego do rozwoju firmy kapitału.

Informacje na temat poszczególnych programów znajdziesz na stronie: https://www.foerderdatenbank.de/FDB/DE/Home/home.html.

 

Którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia?


Zasadniczo programy finansowania są otwarte dla wszystkich przedsiębiorstw, które spełniają wymagania konkretnego programu. Warto jednak pamiętać, że ogólne regulacje wynikające z prawa pomocy publicznej, w szczególności unijne regulacje dotyczące pomocy publicznej, mogą prowadzić do wykluczenia lub ograniczenia finansowania niektórych sektorów i gałęzi gospodarki.


GRW — najbardziej znany i największy program wspierania inwestycji w Niemczech

Najbardziej znanym i największym programem wspierania inwestycji w Niemczech jest program Poprawa struktury gospodarczej regionu (GRW — Verbesserung der regionalen Wirtschaftsstruktur). Ze środków GRW dofinansowywane są inwestycje, które tworzą długoterminowe i trwałe miejsca pracy w regionach słabych strukturalnie. Tylko w latach 2012-2017 przyznano w ten sposób dofinansowanie w wysokości 4,9 mld euro na inwestycje komercyjne, 3,6 mld euro dla sektora produkcyjnego, 1,2 mld euro dla sektora usługowego oraz ponad 698 mln euro na infrastrukturę okołobiznesową w sektorze turystycznym. W rezultacie w tym okresie pobudzono łączny wolumen inwestycji w sektorze komercyjnym w wysokości około 31 mld euro. Utworzono ponad 86 tys. nowych miejsc pracy i zabezpieczono ponad 300 tys. istniejących.


Kto może otrzymać dotację?

O dofinansowanie mogą ubiegać się małe, średnie i duże firmy zlokalizowane na jednym z obszarów wspomaganych przez GRW. Celem dofinansowania jest wzmocnienie regionalnej gospodarki i zabezpieczenie miejsc pracy w perspektywie długoterminowej, promowanie działań mających na celu rozwój oraz wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.


Na co można przeznaczyć środki z GRW?

Dzięki wsparciu GRW przedsiębiorstwa mogą otrzymać dotacje na inwestycje w środki trwałe (może to być np. zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia czy budynków),
dywersyfikację produkcji (nowe, innowacyjne produkty) czy kluczowe zmiany w procesie produkcyjnym (oszczędność zasobów lub energii). Środki pochodzą z budżetów rządu federalnego i krajów związkowych. Na niektóre działania przedsiębiorcy mogą także pozyskać kapitał z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, w skrócie ESI.

 


Źródło:
https://www.foerderdatenbank.de/FDB/DE/Home/home.html