22 lipca 2020
zwolnienie lekarskie w niemczech

Chorowanie za zachodnią granicą. 6 faktów na temat zwolnienia lekarskiego w Niemczech

Jeśli z powodu swojego stanu zdrowia pracownik nie jest zdolny do pracy, ma prawo do zwolnienia chorobowego. Kto wypłaca zasiłek chorobowy w Niemczech? Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu? Dlaczego terminowe dostarczanie zwolnień jest tak ważne? Podpowiadamy.

Prawo do zasiłku chorobowego w Niemczech mają osoby ubezpieczone, które na skutek choroby stały się niezdolne do pracy przez dłuższy okres, pozostają w szpitalu lub placówkach rehabilitacji.

 

Oto 6 najważniejszych faktów na temat chorobowego w Niemczech

Spis treści:

  1. Zwolnienie lekarskie w Niemczech 
  2. Brak konieczności informowania pracodawcy o przyczynie zwolnienia
  3. 100% wynagrodzenia przez pierwsze 6 tygodni choroby
  4. Choroba dłuższa niż 6 tygodni? Zasiłek z kasy chorych
  5. Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia
  6. Brak ciągłości zwolnień = możliwość utraty prawa do zasiłku chorobowego

 

 

1. Zwolnienie lekarskie w Niemczech — kopia dla pracodawcy nie później niż czwartego dnia nieobecności

Niemieckim odpowiednikiem polskiego zwolnienia lekarskiego jest zaświadczenie o niezdolności do pracy (Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung). Pracownik dostaje je od lekarza w trzech kopiach:

  • Arbeitnehmer – dla niego,
  • Krankenkasse – dla kasy chorych,
  • für Arbeitgeber – dla pracodawcy.

 

Zgodnie z prawem, pracownik ma obowiązek dostarczenia kopii dla pracodawcy nie później niż czwartego dnia nieobecności. W przypadku nowych zatrudnionych pracodawca może wymagać tego jeszcze wcześniej.

Ważne: choć pracownik może dostarczyć zwolnienie lekarskie nie później niż czwartego dnia nieobecności, o chorobie powinien poinformować pracodawcę jak najszybciej (§5 (1) Entgeltfortzahlungsgesetz). Może zrobić to w dowolny sposób — np. przez telefon lub e-mail. Taka postawa jest przejawem szacunku, poważnego podejścia do obowiązków i sposobem na zbudowanie dobrych relacji z szefem.

 

2.Brak konieczności informowania pracodawcy o przyczynie zwolnienia

Informacje o chorobie podlegają w Niemczech tajemnicy lekarskiej i ustawie o prawie do prywatności. Pracownik nie ma więc obowiązku informowania pracodawcy o przyczynie zwolnienia.

Ważne: w wyjątkowych sytuacjach podanie powodu zwolnienia jest niezbędne. Są to np. choroby zakaźne, które mogą zagrozić zdrowiu innych pracowników, czy w gastronomii — choroby układu pokarmowego.

 

3.100% wynagrodzenia przez pierwsze 6 tygodni choroby

Przez pierwsze 6 tygodni (42 dni) choroby pracodawca wypłaca pracownikowi pełne (100% średniej stawki) wynagrodzenie chorobowe. Po upływie tego okresu obowiązek wypłacania chorobowego przechodzi z pracodawcy na kasę chorych.

Ważne: pracodawca wypłaca pracownikowi chorobowe przez 42 dni jedynie w sytuacji, gdy do pierwszego dnia choroby był on zatrudniony przez co najmniej 4 tygodnie. W przypadku krótszego stażu pracy zasiłek wypłaca kasa chorych.

 

4. Choroba dłuższa niż 6 tygodni? Zasiłek z kasy chorych

Jeśli pracownik choruje dłużej niż 6 tygodni, obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przechodzi na kasę chorych. Niestety, kwota wypłacanego przez nią zasiłku nie będzie już tak wysoka, jak przez pierwsze 42 dni. Wynosi ona 70 procent dotychczasowych zarobków brutto, jednak nie więcej niż 90 procent zarobków netto.

 

5. Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia

Niemieckie prawo pracy nie chroni pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim przed zwolnieniem. Jeśli jednak pracodawca wypowie umowę w trakcie okresu niezdolności do pracy, będzie musiał wypłacać wynagrodzenie aż do końca trwania umowy.

 

Ważne: jeśli pracodawca wypowie umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia, pracownik ma prawo zwrócić się do kasy chorych o wypłatę zasiłku. Nawet jeśli od rozpoczęcia choroby upłynęło mniej niż 42 dni.

 

6. Brak ciągłości zwolnień = możliwość utraty prawa do zasiłku chorobowego

Bez względu na to, czy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca, czy kasa chorych, niezwykle ważne jest zachowanie ciągłości dostarczania zwolnień. Już jeden dzień przerwy wystarczy, aby pracownik utracił prawo do świadczenia.

Ważne: brak regularnego dostarczania zwolnień może być przyczyną nie tylko utraty wypłaty zasiłku, ale także… zwolnienia z pracy. Zwłaszcza jeśli po upomnieniu pracodawcy (Abmahnung), zatrudniony ponownie zlekceważy swój obowiązek.

 

Niemieccy pracodawcy przywiązują dużą wagę do wszelkich kwestii formalnych związanych z ubezpieczeniem chorobowym. Brak informacji o chorobie, nieterminowe dostarczenie zwolnienia czy wykonywanie dodatkowej pracy podczas przebywania na zwolnieniu mogą skutkować poważnym nadszarpnięciem relacji, a w szczególnych przypadkach także wypowiedzeniem umowy ze skutkiem natychmiastowym.

 

Podobne artykuły:

 

To może Cię zainteresować!

Kalendarz Świąt i dni wolnych (2021) w Polsce i w Niemczech do pobrania!